Desatero rad na téma povidla: Snadno je připravíme z čerstvých švestek, hrušek i jablek
Domácí povidla jsou v kuchyni svou chutí nepostradatelná. Vychutnáme si je na čerstvém pečivu, do koláčů, knedlíků či do omáček k masu. A věřte, že to jde bez míchání, spousty hodin u sporáku a dokonce i bez cukru. Poradíme, jak na to.
Tak jako je populární příprava domácích marmelád, tak je oblíbené i vaření nebo pečení domácích povidel, a to nejčastěji ze švestek, hrušek, jablek nebo méně známých moruší. A jak je připravit? Nejběžnější je vaření nebo pečení ovoce s cukrem do úplného zahuštění. Snadno povidla připravíme i bez cukru. Pro výraznější chuť můžeme přidat koření (jako je hřebíček či skořice) nebo rum. Směs poté rozmixujeme a plníme do sklenic. Povidla jsou chuťově výborná a vydrží nám v pořádku až do další sezóny.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Jak se pečou povidla
Pečená povidla jsou v dnešní době nejoblíbenější a to především z toho důvodu, že je nemícháme a nemusíme dávat pozor jestli nepřetečou (jako v hrnci) a do hodiny máme hotovo.
- Připravíme je snadno z vypeckovaných švestek, které vyskládáme do pekáče vyloženého navlhčeným pečicím papírem.
- Pokapeme octem a dáme při 200–250 °C péct na 20–25 minut.
- Zasypeme rovnoměrně částí cukru a pečeme dále 15 minut.
- Přidáme zbylý cukr a opět 15 minut dopečeme.
- Okořeníme skořicí, hřebíčkem, rumem a rozmixujeme. Horká povidla plníme do čistých sklenic, zakápneme rumem, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Necháme vychladnout a poté skladujeme v suchu, chladnu a temnu.
2
Jak se vaří povidla
Stejně jako péct v troubě, můžeme povidla snadno vařit v hrnci, nejlépe se silným dnem.
- Vypeckované švestky dáme do hrnce, přidáme ocet, cukr a necháme přes noc v chladu odležet.
- Další den obsah hrnce vaříme při mírné teplotě 4–5 hodin bez míchání. Můžeme ochutit kořením a jakmile se odpaří většina tekutiny, povidla hlídáme a mícháme.
- Rozmixujeme a plníme do čistých sklenic, povrch zakápneme rumem, uzavřeme víčkem a otočíme dnem vzhůru.
3
Jak ochutit povidla
Ochucení povidel záleží jen a pouze na naší chuti. Vystačíme si s ovocem, cukrem a octem. Pokud však dáváte přednost aromatičtějším povidlům, skvělou chuť udělá skořice, hřebíček, mletý zázvor a trochu pomerančové nebo citronové šťávy. Do hruškových povidel se navíc výborně hodí badyán.
4
Jak uvařit povidla bez cukru
Povidla bez cukru, nevěříte? Pokud použijeme dobře vyzrálé ovoce, jsou stejně dobrá jako povidla s cukrem. Kromě švestek je můžeme připravit například i z hrušek. Vypeckované švestky vložíme do hrnce, uzavřeme poklicí a dáme podusit do trouby nebo na sporák. Jakmile švestky pustí šťávu, rozmixujeme a vrátíme péct 3–5 hodin do zhoustnutí bez pokličky do trouby. Průběžně mícháme a poté plníme do čistých sklenic. Zakápneme rumem, uzavřeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Pro delší trvanlivost povidel můžeme sterilizovat.
Mohlo by vás zajímat
5
Proč se dává do povidel ocet
Ve většině receptů na domácí povidla se doporučuje nevynechat ocet, kterého přidáváme sice poměrně málo (asi 2 lžíce), nicméně má svůj význam. Ocet poslouží částečně jako konzervant, během vaření zabrání připalování a zpříjemní chuť povidel, bez které se například švestková povidla rozhodně neobejdou. Doporučujeme přidat kvalitní vinný ocet s jemnější chutí.
6
Jak zahustit řídká povidla
Zahuštění povidel nastává díky dlouhému varu, při kterém se odpařuje šťáva z ovoce. Proto pokud se nám zdají povidla stále řídká, necháme je ještě několik minut navíc vařit nebo péct v troubě. A jak poznáme správně hustá povidla? Vařečkou pomalu promícháváme a pokud za ní zůstává brázda, která se jen pomalu zalévá povidly, máme hotovo.
7
Jaké švestky na povidla
Tradiční povidla se připravují ze švestek domácích, které mají modrofialové oválné plody. Švestky musí být dobře vyzrálé, dokonce i přezrálé, či padané, které není třeba ani přislazovat cukrem. Švestky vždy dobře omyjeme a před přípravou povidel odpeckujeme.
8
Jak se dělají hrušková povidla
Povidla z hrušek jsou přirozeně sladká a výborně se hodí do moučníků nebo frgálů. Po zavaření nám vydrží i několik let. Hrušky omyjeme, zbavíme stopek a jádřince, poté nakrájíme na čtvrtky. Vložíme je do velkého hrnce, pro vůni můžeme přidat hřebíček a dusíme přikryté poklicí v troubě na 180 °C asi 2–4 hodiny (do požadované hustoty povidel). Poté nameleme na masovém mlýnku, naplníme do sklenic a sterilujeme po dobu 45 minut od bodu varu.
9
Jak se dělají jablečná povidla
Úroda letních jablek je jako stvořená pro výrobu jablečných povidel. Potřebujeme na ně pouze jablka, cukr a ocet. Podle chuti můžeme přidat koření jako je skořice, vanilková semínka, mletý zázvor, hřebíček nebo badyán. Jablka oloupeme, vykrojíme jádřince a nakrájíme, nebo nastrouháme. Dáme do hrnce, podlijeme trochou vody a za občasného míchání rozvaříme. Přidáme cukr, ocet a vaříme dalších 30 minut. Povidla naplníme do vyhřátých sklenic, uzavřeme víčkem a v troubě sterilujeme 15 minut při 80 °C.
10
Co udělat z povidel
Přemýšlíte, jak využít hotová povidla? Výborně se hodí do sladkých koláčů a moučníků, nejčastěji v kombinaci s tvarohem. Nesmíme zapomenout také na plněné knedlíky s povidly a oblíbené plněné taštičky z tvarohového i bramborového těsta. Možná však neznáte slané kombinace s povidly, jako je švestková omáčka k masu i grilovanému sýru nebo vepřový guláš s povidly, díky kterým získá neodolatelnou nasládlou chuť a krásnou barvu.
Jak na švestková povidla pečená v troubě
Mezi nejoblíbenější povidla patří povidla ze švestek. Mají nádhernou vínovou barvu a lehce kyselkavou chuť, kterou doplňuje vůně skořice, hřebíčku a rumu. Není třeba je zavařovat, rum poslouží jako skvělý konzervant.
Vypeckované švestky dáme do pekáče vyloženého navlhčeným pečicím papírem. Pokapeme octem a pečeme 20–25 minut na 200–250 °C. Posypeme polovinou množství cukru a pečeme 15 minut. Přidáme zbylý cukr a opět 15 minut pečeme. Posypeme kořením, promícháme a rozmixujeme. Horké plníme do sklenic, zakápneme rumem, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.
Celý postup na švestková povidla pečená v troubě můžete zhlédnout také v našem video-návodu níže.
Zkoušeli jste domácí povidla? Podělte se s námi o vaše rady a tipy do komentářů pod článkem.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Hrušková povidla vaříme z dobře vyzrálého ovoce. Výborně chutnají a jsou oblíbenou náplní buchet, koláčů a knedlíků
Jak na dokonalý vepřový guláš s povidly: Ta švestková mu dodají výbornou chuť i barvu
Tradiční povidla moderně: Při pečení v troubě se dají připravit rychleji a bez cukru
Komentáře