Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zabíjačka je domácí porážka prasete, kterou můžete zvládnout svépomocí nebo si k ní přizvat mistra řezníka. Na vesnicích jsou zabíjačky běžnou záležitostí spojenou s tradicemi, které se i v současné době stále dodržují.

Při domácí porážce čuníka vzniká mnoho pochoutek, které běžně nemáme možnost ochutnat. Je možné si sice něco připravit doma, ale to už není ono. Kdo měl možnost se zabíjačky účastnit, ten mi jistě dá za pravdu. 

1

Kdy se dělá zabíjačka

Zabíjačka je záležitostí zimních měsíců, kdy se teploty pohybují mezi 5–10 °C. Je to proto, že maso v chladném počasí déle vydrží a také se nevyskytuje nepříjemný hmyz. Zabíjačkové období končí na masopustní úterý před Velikonocemi.

2

Jak dlouho trvá zabíjačka

Zpracovat celé prase je práce od brzkého rána do pozdního večera. Často se vše protáhne až do druhého dne, kdy je potřeba ještě něco dokončit. To hlavní se ale stihne během prvního dne. Druhý den se např. škvaří sádlo.

3

Kolik masa je z jednoho prasete

Jateční váha prasete je mezi 110–130 kg živé váhy. Větší hmotnost se nedoporučuje, protože potom je prase tučnější a to je na úkor kvality masa. Z takového prasete získáte 80–90 kg masa. Zbytek jsou kosti, kůže, vnitřnosti.

4

Co obsahuje půlka prasete

Zvažujete-li koupi prasete v půlkách, pak se můžete těšit na všechny díly z poloviny prasete, tedy kýtu, plec, krkovici, pečeni, bok, hlavu, lalok, kolena, sádlo, kůži a panenku. Zvlášť si pak můžete přikoupit vnitřnosti, střeva a krev.

5

Jaké koření je potřeba na zabíjačku

Pokud se chystáte na zabíjačku, připravte si větší množství soli, pepře, kmínu, majoránky, nového koření, zázvoru a hřebíčku. Nezapomeňte také na cibuli a česnek, bez kterého se rozhodně neobejdete.

6

Jak ochutit zabíjačkovou polévku

Zabíjačková polévka, známá též jako prdelačka, je tvořena vývarem z ovaru, ve kterém se následně vařily i jitrnice, jelita a tlačenky. Zahušťuje se krví a patří do ní také kroupy. Ochucuje se česnekem, majoránkou, solí a pepřem.

7

Jaký je rozdíl mezi jitrnicí a jelitem

Jitrnička obsahuje mleté maso, vnitřnosti, namočenou housku, vývar, sůl a koření. V jelítku je část vývaru nahrazena krví a přidávají se také ječné kroupy. Oba výrobky se plní do vepřového střívka, které je uzavřeno špejlí.

8

Jak dlouho se vaří jitrnice

Bez jitrnic a jelit není zabíjačka. Směs na jitrnice a jelita se plní do několikrát propraných vepřových střev, které se na obou koncích uzavřou špejlí. Jitrnice pak pozvolna vaříme ve vývaru 10–15 minut. Po vyjmutí se opláchnou studenou vodou a nechají se vystydnout.

9

Co všechno vyrobíme na zabíjačce

Jako první se uvaří ovar, který se dál zpracovává do tlačenky, jitrnic a jelit. Vývar z ovaru se zahustí a vznikne zabíjačková polévka. Dále se vaří zabíjačkový guláš. Část směsi na jitrnice se může péct jako prejt. Vyškvařením sádla vzniknou škvarky.

10

Jak se vaří kroupy na zabíjačku

Ječné kroupy si můžeme uchystat den předem nebo hned ráno v den zabíjačky. Nejprve je potřeba kroupy několikrát propláchnout a na 30 minut namočit do vody kvůli lepší stravitelnosti. Vaříme v osolené vodě 25–30 minut, občas promícháme a po uvaření propláchneme studenou vodou.

Věřím, že jsme vám zodpověděli nejčastější otázky, které by vás mohli ohledně zabíjačky zajímat. Pro úplnost přikládáme ještě videorecept, podle kterého si můžete připravit tlačenku i bez zabíjačky.

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky