Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak dlouho péct kuře v troubě a jak poznat, že je upečené přesně akorát
Zdroj: Pixabay, jereskok

Pečené kuře je klasickým víkendovým obědem. Jeho příprava je totiž velmi jednoduchá a rychlá, a to pokud si dáte pozor na několik věcí, jako je například doba pečení. Nikdo nechce jíst nedopečené a syrové maso, či naopak maso přesušené.

Pokud toužíte po krásně propečeném kuřeti, které je šťavnaté a má dokonalou, křupavou kůrčičku, stačí dodržet několik kroků před a během pečení, kterými vás provedeme. Potom už budete mít pouze jedinou otázku, jakou přílohu dnes zvolit.

Jak připravit kuře k pečení

Kuře můžete buď předem naložit nebo okořenit až bezprostředně před pečením. Křidélka usaďte pod kuře, případně je přivažte potravinářskou nití, aby se nespálila. Nohy je také možno svázat k sobě, docílíte tím lepší šťavnatosti - nebudou se tolik vysoušet a celé kuře se bude péct rovnoměrněji.

TIP: Abyste měli kuře s křupavou kůrčičkou po celém obvodu, lze jej péct na mřížce. Pokud ji nemáte, můžete místo ní použít několik překřížených špejlí.

Jak dlouho péct kuře

Byť není nezbytnou podmínkou předehřátí trouby, je to rozhodně lepší. Maso se rychleji zatáhne a tím udrží více šťávy. Troubu předehřejte na 200 °C, kuře vložte do pekáče prsy dolů, nechte takto takzvaně zatáhnout a po 10–15 minutách jej otočte prsy nahoru. Nyní ho podlijte, nejlépe horkým vývarem, ale postačí hrnek horké vody. Pekáč zakryjte víkem, ale pokud ho nemáte, stejně dobrou práci odvede i alobal. Poté můžete snížit teplotu na 180 °C a péct maso dalších 40 minut. Kuře lze péct také nezakryté, zde však musíte maso polévat vzniklým výpekem přibližně každých 15 minut, aby se nespálilo. Tento postup je tedy i náročnější na čas strávený v kuchyni. Nezakryté kuře pečte po celou dobu při 180 °C.

Jak poznat, že je kuře hotové

Po uplynutí dané doby zkuste oddělit stehno od kuřete. Pokud to nepůjde, pečte dalších 10 minut a poté to vyzkoušejte znovu. Jestli tomuto postupu nedůvěřujete, můžete do kuřete píchnout vidlicí či jehlou na špízy, nejlépe do nejsilnější části stehýnka. Pokud z kuřete vytéká čirá šťáva, je hotové, pokud s příměsí krve, ještě je potřeba ho dopéct.

TIP: V zadní části trouby je vždy vyšší teplota, než jaká je vpředu u dvířek. Vkládejte tedy kuře do trouby tak, aby stehna byla v zadní části trouby. V místě stehen je potřeba kuře více propéct, zatímco pro pečení v oblasti prsou je vhodnější nižší teplota, prsa jsou obecně sušší a zbytečně by se vysoušela ještě víc.

Pozor na další faktory

Vždy záleží na reálné teplotě ve vaší troubě, ale také na velikosti kuřete. Během pečení maso několikrát polijte vzniklým výpekem. Ke konci pečení oddělejte vrchní část pekáče a na kuře položte plátky másla, dopomůže křupavé kůrčičce, ale také skvěle dochutí vypečenou šťávu. 

TIP: Kuře lze péct samostatně, ale také na zelí, na soli, s kořenovou zeleninou, ale i na bylinkách či bramborách spolu s další zeleninou. Fantazii a chutím se meze nekladou.

Hotové kuře nechte odpočinout, a to alespoň po dobu 10–15 minut. Dělá se to z toho důvodu, aby z něj nevyteklo zbytečně mnoho šťávy. Budeme moc rádi, pokud se s námi podělíte o vaše fígle k pečení kuřete. A pokud máte rádi nádivku, můžete vyzkoušet pečené kuře s nádivkou podle našeho video-receptu. Přejeme vám dobrou chuť a mnoho kulinářských úspěchů.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli