Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit houbové rizoto, jídlo pro všechny milovníky hub? Použít lze čerstvé lesní houby, žampiony nebo sušené houby
Zdroj: pixabay

Základem houbového rizota jsou houby a rýže. Můžeme použít houby lesní, které si sami nasbíráme, nebo si jednoduše koupit žampiony. 

Nejprve na oleji krátce osmahneme nakrájenou cibuli a česnek. Přisypeme houby nakrájené na plátky a dále pozvolna dusíme. Pokud bychom chtěli použít sušené houby, pak je předem namočíme do horké vody a necháme je vodu nasáknout. Jak přesně postupovat při dušení hub nám poradí tento článek:

Jakou připravit rýži

Jak připravit rýži a jaká se hodí do rizota, zda lepivá či nelepivá, v tom se názory české popoulace rozchází. Nejdůležitější je, aby nám výsledný pokrm chutnal, a tak podle toho, k jaké skupině příznivců rýže patříme, zvolíme typ rýže i způsob přípravy:

Lepivá rýže

Výsledkem je tradiční italské rizoto. Připravíme si kulatozrnnou rýži (Arborio, Carnarolli). Před vařením ji neproplachujeme a za častého míchání ji vaříme ve vývaru, doplníme máslem a bílým vínem. Výsledná konzistence bude kašovitá a lepivá. Jakým způsobem uvařit krémové rizoto nám napoví následující video:

Nelepivá rýže

Vhodné je použít dlouhozrnné typy rýže (Basmati, Jasmínová). Před použítím ji propláchneme pod studenou vodou. Dusíme pod pokličkou, případně ji vaříme v hrnci. Zrníčka zůstanou samostatná a nelepí se.

Čím zpestřit rizoto

K rýži a houbám můžeme přidat další ingredience:
  • zeleninu: pórek, hrášek, cibuli, cuketu, pěkně vybarvené kapie
  • maso: vepřové, kuřecí
  • sýr: Parmezán, Niva
  • bylinky: sušené či čerstvé na dozdobení 

Rizoto na talíři dozdobíme najemno nakrájenou šalotkou a strouhaným Parmezánem a ještě teplé podáváme. Postup, jak z hub připravit skvělou omáčku, najdete v našem dalším článku.

 

 

Komentáře

sikulka7: Italové kulatozrnnou rýži neproplachují, protože díky škrobu pak je rizoto správně krémové a vazké. To jen na vysvětlenou :-K

sikulka7: Dobrý den, moc děkujeme za komentář i za osobní zkušenost. Záleží tedy na každém, jak bude postupovat. :)

Recepty jsou skvělé, ale zarazilo mě - rýži neproplachujte. Aby rýže přežila dlouhý transport je napuštěna chemikáliemi. Kdysi jsem četla - líná čínská hosodyňka propláchne rýži jenom 11x. Tak důkladně proplachuji před každým vařením.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky