Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Indický běžec je lehké plemeno kachny domácí, která prakticky nelétá a chová se především pro produkci vajec a na maso. Příjemným bonusem je i její pozitivní vliv na zahradu, kterou udržuje bez slimáků a plzáků.

Kromě toho jsou běžci velmi líbivá zvířata. Jejich vzpřímená chůze působí roztomile a na zahradě je vždy živo, protože běžci neustále shání potravu a pobíhají sem a tam. Na krmivo nejsou nároční, přes léto si postačí s tím, co najdou na zahradě. Napasou se na trávě či jetelu a posbírají žížaly, slimáky i jiné plže.

Využití indických běžců nejen v kuchyni

Indičtí běžci jsou ozdobou dvorku, jsou užiteční na zahrádce a dobře zpracovatelní i v kuchyni.

  • Kačenka snáší 180–200 vajec ročně, tyto vejce můžeme používat v kuchyni stejně jako slepičí vejce. 
  • Kachní vejce obsahuje více vápníku, tuku i proteinů. Vejce by mělo projít řádnou tepelnou úpravou a nedoporučuje se ho konzumovat syrové nebo nedostatečně uvařené, kvůli zvýšenému riziku salmonely, což ale platí u veškeré vodní drůbeže.
  • Vejce se výborně hodí na pečení, mají velký a výrazně oranžový žloutek, který dodá těstu krásnou barvu.
  • Maso z běžce zpracováváme stejně, jako jiné kachní maso. Nejčastěji se ale peče v celku, protože se jedná o poměrně malého ptáka. Vynikající z tohoto masa je také polévka.
  • Na zahradě nám indičtí běžci pomáhají regulovat stav slimáků a plzáků, tuto potravu si neúnavně po celý den shánějí.

Pokud se rozhodnete pro chov této vodní drůbeže, budete mít o zábavu postaráno. Úskalí možná přijde při jejich porážce a následném škubání, které je u vodní drůbeže náročnější. Odměnou vám ale bude chutná kachní pečínka. Jak při pečení postupovat, to poradí následující videorecept.

 

Další tipy a triky