Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak dlouho se vaří kysané zelí? Čas není vše, důležité je i pravidelné ochutnávání
Zdroj: Pixabay, Einladung_zum_Essen

Kysané zelí je skvělým pomocníkem pro naše trávení. Jíst ho můžeme tepelně neupravené – samostatně i do salátů. Stejně tak je velmi oblíbenou přílohou k pečenému masu. Musí se však správně uvařit i ochutit.

V létě si dopřáváme lehká a svěží jídla, k podzimu zase neodmyslitelně patří ta o něco tučnější. Pečené maso s kysaným zelím patří k těm velmi oblíbeným. Zelí je však potřeba dobře uvařit i ochutit, aby nezkazilo celkový dojem z pokrmu.

Jak dlouho se vaří kysané zelí

Takto docílíte výborného a měkkého zelí:

  • Kysané zelí propláchněte a vložte do hrnce s osmaženou cibulí. Dolijte vodou tak, aby bylo ponořené a nechte dusit do změknutí. Doba vaření je přibližně 15–20 minut, u červeného i bílého zelí stejně. Čas je orientační, nutné je ochutnávání, záleží totiž nejen na vašem kuchyňském vybavení, ale i na tom, na jakou velikost je zelí nakrouháno.
  • Poté stačí zelí slít (pokud v něm zůstalo příliš velké množství vody), zahustit jíškou, nechat povařit a nakonec dochutit cukrem, solí a octem.
  • Zelí můžete podávat posypané škvarky či osmaženými kousky slaniny. Spolu s knedlíky je výborné s pečeným či uzeným masem, ale i se zabijačkovými specialitami, např. s jitrnicemi či prejtem.
  • TIP 1: Místo jíšky můžete použít k zahuštění bramboru. Stačí ji nastrouhat nebo s minimálním množstvím vody rozmixovat a nechat povařit v zelí.
  • TIP 2: Šťávu z kysaného zelí nevylévejte, její pravidelné pití příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru.

Máte nějaký svůj fígl na skvěle uvařené kysané zelí? Podělte se s námi o něj v komentářích. Přípravou karamelizovaného kysaného zelí podle Oldy vás krok za krokem provede náš videorecept. Přejeme dobrou chuť.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky