Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak dlouho vařit houby, aby se nestaly příčinou nevolnosti či lehké otravy

Příčinou lehké otravy nebo nevolnosti z jídla někdy bývají nedostatečně nebo nevhodně upravené potraviny. Tyto problémy mohou přijít také po konzumaci hub – i těch jedlých, ale nedostatečně tepelně upravených. Jak dlouho tedy houby vařit?

Za syrova jsou rizikové i jedlé houby

Pečlivá a kvalitní tepelná úprava hub je zásadně důležitá. Mnohé jedlé houby jsou za syrova nebo nedostatečně zpracované opravdu rizikové.

Obecně jsou houby těžce stravitelné a musíme je vařit 20 minut až půl hodiny, na smažení stačí trochu kratší doba. Na klasickou smaženici nejprve osmahneme cibulku, na ni přidáme houby a rozklepnutá vejce dáváme až na podušené houby. Pak vaříme (smažíme) už jen tak dlouho, dokud vejce neztuhnou do požadované hutnosti.
Pokud houby vaříme v polévce či na nich dusíme maso, dostatečně dlouhou dobu, potřebnou k jejich dobré stravitelnosti, dodržíme snadno.

Jak dlouho vařit houby sušené?

Můžeme je předem namočit do trochy vody, ale opravdu to není vůbec nutné. V polévce nebo pod masem houby při vaření změknou i bez namáčení. Vaříme je stejně dlouho, jako houby čerstvé.

Jak dlouho vařit houby mražené?

Před uložením do mrazáku byly tyto houby nejprve dušené, proto již dlouhé vaření nepotřebují. Vaříme je tak dlouho, jak to vyžaduje připravovaný pokrm. Do polévek, omáček nebo pod maso je můžeme přidat nerozmražené, povolí během varu.

 

Které houby nutně potřebují delší tepelnou úpravu?

Zatímco třeba oblíbené žampiony nebo pravé hřiby nejsou nebezpečné, nepříjemné zažívací potíže (někdy až zdraví ohrožující), mohou nastat například po konzumaci některých nedostatečně tepelně upravených hřibů, jako je například hřib kovář či koloděj. Vyřadují delší tepelnou úpravu (25 minut až půl hodiny), při níž jejich toxicita zmizí. I u václavek, muchomůrky růžovky, čirůvky fialové nebo kupované hlívy ústřičné je doporučována velmi důkladná tepelná úprava.

Víte, že...

  • ...u hub (i jiných potravin) ale nemusí být problémem jen nedostatečná tepelná úprava? Otravy mohou podle lékařů způsobit také například jídlo z jedlých hub, které bylo dlouho nevhodně skladováno.

  • ...není pravda, že se uvařené jídlo z hub nesmí jíst i druhý den ohřáté? Podle názorů řady odborníků takový pokrm sníst beze strachu můžete za předpokladu, že nebyl v den uvaření dlouho v teple. Co nejdříve tedy nesnědené zbytky nebo cíleně připravené jídlo na další den schovejte do ledničky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky