Jak grilovat zdravěji? Dejte pozor na odkapávající tuk i dobu tepelné úpravy
Grilování patří mezi nejoblíbenější kratochvíle letních dnů, především pak večerů. Ne vždy je však úplně neškodné pro naše zdraví. Grilovat lze totiž o dost zdravěji, než si myslíme. Podívejte se s námi, jak správně na to.
Léto patří radovánkám u vody a podvečernímu grilování. To se často neobejde bez pozdějších pocitů těžkosti či trávících problémů. Příčinou může být mimo jiné i to, že nebereme ohled na to, jak připravovat pokrmy na grilu zdravějším způsobem.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak grilovat o poznání zdravěji
S našimi tipy docílíte zdravějších jídel z grilu, aniž byste se nějak omezovali:
- Z masa ořežte přebytečný tuk, nebude odkapávat na rozpálené uhlí, které poté hoří, což je nežádoucí. Také není potřeba maso na grilu neustále potírat.
- Výparům a hoření z kontaktu tuku s rozžhaveným uhlím předejdete otáčením masa kleštěmi, nikoliv pícháním do něj vidličkou, čímž přichází o šťavnatost.
- Používejte odkapávací misku či grilovací tácky a grilujte na kvalitním dřevěném uhlí. Grilovat se má nad žhavým uhlím, nikoliv nad ohněm.
- Nejezte připálené maso ani zeleninu z grilu. Zčernalé části před konzumací odřízněte a vyhoďte, nejsou chutné ani zdravé.
- Domácí marinády mají několik výhod - znáte přesné složení, nejsou v nich přidané žádné nežádoucí "šmakulády" a připravíte si je na míru svým chutím.
- Marinováním masa docílíte toho, že bude křehčí a na grilu mu bude stačit o poznání méně času než v případě vynechání tohoto zásadního kroku.
- Grilováním ovoce a zeleniny předejdete problémům s kapajícím tukem a ztrátou šťavnatosti kvůli propíchání vidličkou. Navíc potěšíte vegetariány.
Naprostým základem pro zdravější grilování je nejen čistota grilu, abyste negrilovali na připečených nečistotách, ale také dobrá kvalita použitých surovin a jejich dostatečná tepelná úprava. Zkuste přípravu labužnického grilovaného hermelínu:
Komentáře