Jak hnojit maliník na jaře? Připravte se na bohatou úrodu
Maliny patří k oblíbeným letním druhům ovoce, které můžeme běžně sklízet na našich zahradách. Maliník nemá žádné zvláštní nároky, ale pokud si ho na zahradě vysadíte, brzy se přesvědčíte, jak přiměřená péče dokáže zvýšit a zkvalitnit úrodu. U maliníku se rozhodně vyplatí.
Podstatným pravidlem pro pěknou úrodu je pěstovat osvědčené a spolehlivé odrůdy, které netrpí chorobami a plodí kvalitní a chutné maliny. K výsadbě je nevhodnější podzim, tehdy se nové maliníky velmi dobře ujímají a snadno zakořeňují. Daří se jim ve výživné půdě na osluněném stanovišti. Neprospívá jim stín, přemokřenost a přílišné sucho. Březen až duben jsou ideální měsíce na přihnojení dříve vysazených rostlin.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak připravit maliníky na přihnojení
Správná výživa je důležitou podmínkou dobré úrody. Okolí maliníků jemně nakypříme - pracujeme opatrně, abychom nepoškodili kořeny. Výživa k nim pak bude snadno pronikat. V okolí maliníků pečlivě odstraníme plevely, které by je o živiny zbytečně obíraly. Maliníky se na jednom místě pěstují více let, proto pokud péči zanedbáme, snadno zarostou plevelem. V úvahu přichází dát kolem vyčištěných maliníků slámu jako mulč, růst plevelů pak bude omezený.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Čím na jaře přihnojit maliníky
Dobrá výživa se při péči o toto drobné ovoce opravdu vyplatí.
- Ke každému keři dáme trochu uleželého kompostu.
- Osvědčeným hnojivem jsou granulky NPK nebo Cereritu, které se nejlépe rozpouští při deštivém počasí. NPK obsahuje draslík, fosfor a dusík, tři důležité minerály, které rostliny na jaře potřebují. Cererit má ještě další minerály navíc.
- Pokud chováte slepice, tak nejspíš víte, že výborným hnojivem je dostatečně naředěný hnojivý výluh ze slepičího trusu.
- Podívejte se také, jak připravit hnojivou zálivku z kopřiv.
- Populární a užitečné jsou i další bylinné výluhy a zákvasy, které mají různé možnosti uplatnění.
Když po přihnojení okolí maliníků zalijeme, výživa se bude snáze dostávat ke kořenům.
Tip: Nikdy nezaléváme po okopání a odplevelování, protože bychom poskytli "první pomoc" všem podkopnutým plevelům.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Výhony maliníku budou postupně narůstat a zároveň "těžknout", proto je včas přivážeme k pevným kolíkům nebo jinak zajistíme. Když bychom poskytnutí opory zanedbali, budou se později výhony pod tíhou ovoce ohýbat, snadno se zlomí a ovoce bude náchylné k plesnivění.
Mohlo by vás také zajímat, jak stříhat opakovaně plodící maliník.
Maliník pěstovaný v kvalitní půdě začne brzy přinášet plody, které jsou nejchutnější čerstvé, ale dají se také snadno mrazit nebo zpracovat na různé dezerty nebo do marmelád a sirupů.
Na první úrodu se můžete naladit s naším videoreceptem, který vás naučí báječný malinový cheesecake.
Budeme rádi za vaše tipy pro kvalitní úrodu malin, své osvědčené rady nám můžete napsat do komentáře pod článek.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Komentáře