Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kandovaná dýně je pochoutkou, zdrojem energie i součástí některých moučníků. Kandovat dýni není složité a zvládne to každý
Zdroj: Toprecepty.cz

Z velkých dýní s mohutnou dužninou můžeme kromě kompotů, džemů a džusů vyrobit také kandované kostky. Oceníme je v zimě jako zdroj zdravé energie i součást moučníků. Kandovat můžeme i menší druhy dýní, včetně dýně hokaido.

Kandovat dýni je snadné, pokud máte, kde ji usušit. Nabízíme postup, podle kterého to zvládne každý. Semínka jsou plná užitečného zinku, který posiluje imunitu, pomáhá v prevenci proti rakovině a potlačuje projevy rakovinového bujení. Využijeme je také, ale mějme na paměti, že většina druhů vyžaduje oloupání před konzumací.

Jak dýni kandovat

Postup kandování není složitý, ale má svá pravidla:

  1. Dýni rozkrojíme, vydlabeme a zbavíme slupky (dýni hokaido loupat nemusíme). Semínka promyjeme, usušíme a můžeme je opražit místo oříšků.
  2. Z dužniny nakrájíme kostky o straně asi 2 nebo 1,5 cm. Zvážíme je.
  3. Kostky zalijeme octem a vodou v poměru 1:2. Místo octa můžeme použít kyselinu citronovou v množství 20 g na 1 l vody.
  4. Necháme 12 hodin stát a scedíme.
  5. Zasypeme 400 g cukru na 1 kg dýně. Přidáme koření podle chuti (vanilka, skořice, badyán, hřebíček). Necháme uležet do druhého dne, až dýně pustí šťávu. Můžeme také zalít ovocným sirupem (např. pomerančovým, bezinkovým, malinovým), který dýni zároveň obarví. Dýni v sirupu lze vařit hned.
  6. Pak dýňové kostky v sirupu (nebo ve šťávě, která se vytvořila z cukru) povaříme několik minut podle velikosti kostek, až zesklovatí. Neměli bychom ji rozvařit.
  7. Vyjmeme ze sirupu, necháme okapat a usušíme buď v troubě s ventilátorem nebo v sušičce. Hotová je, když po zmáčknutí kostky z ní už neteče tekutina. Sirup lze použít opakovaně.
  8. Aby dýně nelepila, můžeme jednotlivé usušené kostičky ještě obalit v moučkovém cukru. Skladujeme je uzavřené, aby nezvlhly.

Kandovaná dýně je výborné mlsání místo bonbonů nebo ji můžeme přidat do moučníků, kam se dává kandované ovoce. Výhodou domácího kandování je, že na rozdíl od kupovaného ovoce není barvené a ochucené chemicky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky