Proč mazanec při pečení praskne? Můžeme tomu snadno předejít
Upéct mazanec tak, aby nepraskl, je kumšt. Prasklina se někdy podaří i těm, kdo nepečou poprvé. Pokusíme se shrnout, proč se prasklina vytvoří a proč se vám nedařilo. Příště jistě budete úspěšnější.
Mazanec pečeme obvykle z kynutého těsta. Není jednoduché udělat takové těsto, které bude vláčné, nelepivé a dobře vykyne. Čím více tuku a cukru je v těstě, tím je těžší a hůř kyne. Předejdeme tomu tak, že pracujeme podle spolehlivého receptu a pečlivě vážíme nebo odměřujeme suroviny.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak předejít prasknutí mazance při pečení
Tyto důležité zásady je nutné dodržet, abychom prasknutí předešli.
- Těsto je potřeba důkladně vypracovat. Pořádným hnětením uvolníme lepek v mouce a do těsta naženeme dostatek vzduchu, aby kvasinky v droždí měly dobré podmínky k životu. Pomoci nám může někdo se silnými pažemi, případně elektrický hnětač (robot nebo domácí pekárna).
- Těsto musí dobře vykynout. Jednou hned po vyhnětení a pak ještě jednou, když máme bochánek připravený na plechu. Málo vykynuté těsto v troubě prudce kyne a praská.
- Před vložením do trouby mazanec povlažíme na povrchu rozšlehaným vejcem a nastřihneme do kříže, aby měl kudy unikat vzduch.
- Pečeme zpočátku ve středně vyhřáté troubě (180 °C), po zapečení dopékáme při 150 °C.
Začátečníkům pomůže video, které ukáže, jak mazanec připravit.
Komentáře
11. 3. 2024 09:09
6. 3. 2024 11:10