Jak odstranit mastnotu z trouby. Radíme začátečníkům
Špinavé a tukem zacákané stěny trouby nás oprávněně iritují. Čím déle tuk v troubě necháme, tím více se připaluje a tím hůře se také odstraňuje. Máme pro vás několik několik tipů, které vám péči o tento důležitý spotřebič usnadní.
Pro majitele samočistící trouby je věc až směšně snadná. Zapnou funkci podle návodu a uvolněné nečistoty jen setřou hadříkem. Ostatní mají možnost použít chemii, která ale nepříjemně páchne a je drahá. Použití přírodních prostředků je hit. Jsou šetrné k životnímu prostředí i k našemu domácímu ovzduší.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak odstranit mastnotu z trouby
Troubu necháme zcela vychladnout. Pomocí levných přírodních prostředků čištění zvládneme.
Jedním z nich je jedlá soda. Smícháme ji s troškou vody na kašičku, kterou naneseme (vyřazeným zubním kartáčkem) na stěny a dno trouby. Kašičku necháme působit 12 hodin, nejlépe přes noc. Ráno nalijeme do rozprašovače ocet nebo silný roztok kyseliny citrónové (nepáchne) a postříkáme jím sodou potřená místa. Soda začne s kyselinou reagovat a vytvoří pěnu. Pěnu stíráme houbičkou, u hodně připečených míst si pomůžeme stěrkou nebo škrabkou na sklokeramiku. Nakonec troubu umyjeme čistou vodou a hadříkem. Pro vůni můžeme do ohnivzdorné nádoby nalít vodu, vložit rozkrojený citrón, a nechat asi půl hodiny v troubě "vařit" při 160 °C. Poté ještě jednou sraženou páru setřeme čistou houbičkou.
Jak vyčistit sklo u trouby
Zaprskané sklo je špatnou vizitkou hospodyně, navíc znesnadňuje kontrolu pečení.
Sklo čistíme pastou z prášku do pečiva a vody, kterou necháme působit asi půl hodiny, a pak ji omyjeme. Podobnou službu poskytne i nanohoubička, kterou zahřáté sklo vyčistíme velmi šetrně.
Na vnější plochy trouby by měl stačit běžný saponát a mokrý hadřík.
Komentáře