Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hlávkový salát se řadí mezi listovou zeleninu. Má krátkou vegetační dobu a hodí se k opakovaným výsevům a výsadbám, abychom mohli hlávky sklízet průběžně přes celou sezónu až do podzimu. K pěstování vybíráme odrůdy určené pro konkrétní období.

Hlávkový salát patří mezi nejčastěji pěstované druhy zeleniny na našich zahradách. Pěstování je nenáročné a snadné i pro začátečníky. Pokud bude příznivé počasí a rostlinám poskytneme potřebnou péči, sklizeň se vydaří. Salát konzumujeme převážně v syrovém stavu, ale velké a pevné listy jsou vhodné i k tepelné úpravě.

Máme pro vás několik tipů:

  • Rostlinám se daří na dobře osluněných záhonech, bohatých na humus. Salátu prospívá dobře vyzrálý kompost i NPK.
  • Salát často pěstujeme ve sklenících nebo fóliovnících, kde roste výrazně rychleji.
  • Rostliny můžeme pěstovat ze semínek nebo si koupíme předpěstované sazenice a ty vysadíme. Salát vyséváme nebo vysazujeme opakovaně (pouze v menším množství), abychom hlávky mohli průběžně sklízet. Důležitý je výběr správné odrůdy pro konkrétní období - řídíme se informacemi na sáčcích se semínky.
  • Antonín Dolejší v knize Zelenina na zahrádce uvádí: "Salát je možno pěstovat řadu let po sobě na témže pozemku, aniž by se projevila únava půdy jednostranným vyčerpáním živin nebo větším výskytem chorob a škůdců."
  • Salát vysazujeme pouze mělce - obvykle střídavě s jinou zeleninou, která roste pomaleji. Jakmile salát sklidíme, zelenina (např. kedlubny) získá více prostoru k dalšímu růstu.
  • Krátkodobý pokles teplot (až do - 5 °C) salátu nevadí.
  • Okolí salátu udržujeme nakypřené a odplevelené. Rostliny pravidelně zaléváme, ale pouze ke kořenům, hlávky zbytečně nepoléváme, protože jsou ve vlhku náchylné k zahnívání.
  • Salát nesklízíme při horkém počasí v poledne, ale raději ráno nebo pozdě odpoledne. Po sklizni salát co nejdříve spotřebujeme. Do sklizně ho skladujeme v chladnu a můžeme ho postavit do lavoru s trochou vody, aby si zachoval svěžest.

Hlávkový salát v naší kuchyni

Encyklopedie léčivých potravin (autor George D. Pamplona-Roger) uvádí: "Salát je velmi bohatý na vodu (94,9 %), ale nejvíce nás překvapí vysokým obsahem proteinů (1,62 %), kterých je jen o něco méně než v bramborách (2,07 %). Na druhou stranu je salát chudý na sacharidy a tuky... Díky svému složení salát působí jako mírné sedativum, navozuje spánek, vzbuzuje chuť k jídlu a doplňuje důležité minerály. ... Sytě zelené listy jsou mnohem výživnější než světlé listy." 

Podle následujícího receptu si můžete připravit hlávkový salát s tradiční zálivkou našich babiček:

 

Další tipy a triky