Jak pěstovat křen? Vyhradíme mu místo, kde nebude překážet. Sklízíme kořeny i listy
Křen patří mezi vytrvalé rostliny vhodné do všech zahrádek. Když se mu daří, rychle se rozrůstá a potřebuje prostor. Oloupaný nastrouhaný kořen používáme k dochucování pokrmů, především omáček, salátů nebo pomazánek. Někdo si ho rád dá k ovaru, jiný k červené řepě.
Křen selský pěstujeme pro sklizeň silného aromatického kořene, který najde uplatnění v našem jídelníčku a je ceněný nejen pro svou chuť, ale i pro své léčivé vlastnosti. Jistě všichni víme, jaké to je strouhat křen. Postupně se přitom uvolňují silice, které způsobují, že nám začnou slzet oči.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak pěstovat křen
Křen pěstujeme z kořenů, které stačí na jaře vysadit na vybrané místo. Získáme je buď od jiného pěstitele nebo si kořen můžeme koupit v zahradnické prodejně (v e-shopu nebo v kamenné prodejně).
- Stanoviště pro pěstování křenu dobře připravíme. Doplníme ho rozleželým kompostem nebo hnojem, nejlépe už na podzim před jarní výsadbou. Křen miluje výživnou půdu.
- Místo výsadby si označíme cedulkou. Až se křen rozroste, můžeme ji odstranit.
- Kořen k výsadbě by měl být dlouhý a zdravý, v délce 10–20 cm.
- Vysadíme ho buď vodorovně nebo šikmo.
- Při suchém počasí křen zaléváme.
- Křen sklízíme především brzy na jaře nebo na podzim, tehdy jsou kořeny nejchutnější. Pokud rostlina raší, chuť již není tak dobrá.
- Pro uskladnění sklízíme křen co nejpozději na podzim. Silné kořeny uložíme do sklepa nebo založíme do fóliovníku. Část kořenů můžeme také zmrazit a postupně odebírat k jídlu.
- Pokud není půda zmrzlá, můžeme křen stále vyrývat. Když kolem něj dáme mulč ze slámy, půjde to lépe.
- Kořeny, které ponecháme v zemi, případně jejich části, znovu obrazí a postupně se rozrostou.
- Z křenu můžeme sbírat také pěkné listy, které se uplatní např. při zavařování a nakládání okurek (kvašáků). Podle lidového léčitelství se z listů i kořenů připravují obklady.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak působí křen
Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření píše: "Silice se postarají o uvolnění ucpaných dýchacích cest a čelních dutin. S tím je spojeno i léčebné užívání: křen rozpouští sliz a užívá se nastrouhaný s medem nebo s cukrem jako prostředek proti kašli (třikrát denně jedna lžička). Látky v křenu brzdí infekce."
Komentáře