Vdolky můžete nakypřit droždím i práškem do pečiva. Vybrali jsme oblíbené recepty
Těsto na vdolky kypříme droždím, kypřicím práškem nebo sodou. Obvykle je smažíme, ale podle některých receptů se pečou v troubě. Výborně chutnají s tvarohem, zakysanou smetanou, šlehačkou či jogurtem, ozdobené povidlím nebo marmeládou. Dají se připravit i naslano, třeba k fazolové omáčce po vzoru našich babiček.
Vdolky z kynutého těsta
S mícháním kynutého těsta nám pomůže domácí pekárna nebo elektrický robot, po důkladném mísení by mělo být těsto pěkně vláčné a nelepivé. Na řádné vykynutí pak potřebuje dostatek času. Během kynutí těsto přikryjeme utěrkou, aby jeho povrch neosychal.
- Vykynuté těsto rozválíme na plát, ze kterého skleničkou, jejíž okraje namáčíme v mouce, vykrajujeme kolečka a v každém vytvoříme uprostřed malou prohlubeň.
- Kolečka necháme znovu dokynout, během kynutí je přikryjeme opět utěrkou, aby povrch neosychal.
- Po dokynutí znovu zvýrazníme prohlubně uprostřed vykrojených koleček a pustíme se do smažení v dostatečném množství oleje. Smažíme na mírném ohni ve středně rozpáleném oleji. Smažení jde rychle, po chvilce vdolky otočíme.
- Vdolky vytahujeme děrovanou lžící a klademe je na papírovou utěrku, která vsákne přebytečný tuk.
Vybrali jsme tři oblíbené recepty na kynuté vdolky. Do staročeských budete potřebovat den předem uvařené brambory, a místo smažení tyto vdolky upečete v troubě.
S práškem do pečiva nebo se sodou
Takto kypřené vdolky jsou rychlejší na přípravu než vdolky kynuté, odpadá zdlouhavé čekání na vykynutí těsta.
- Z našeho receptáře jsme vybrali tři varianty těst na vdolky. Můžete do nich použít tvaroh, kefír nebo podmáslí.
- Suroviny na těsto dobře promícháme a před smažením necháme chvíli odpočinout. Stačí 15–20 minut, těsto tím získá lepší konzistenci.
- Pak těsto rozválíme a vykrajujeme skleničkou, jejíž okraje jsme namočili v mouce, kolečka. Kdo chce, může ještě vykrojit malým vykrajovátkem střed jednotlivých koleček.
- Kolečka necháme znovu asi 10 minut odpočívat, poté je smažíme ve středně rozpáleném oleji.
- Vytahujeme děrovanou lžící nebo kuchyňskými kleštěmi a pokládáme na papírovou utěrku, po chvíli je přendáme na tác nebo do mísy.
Jak na výborné vdolky
Na závěr jsme vybrali skvělý recept na vdolky z kynutého těsta, které si můžete připravit podle názorného videa. Vdolky chutnají úžasně, zvlášť když je ozdobíme marmeládou, zakysanou smetanou a šlehačkou. A úplně nejlepší jsou ještě teplé.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak na kynuté těsto? S našimi radami a tipy zvládnete hravě buchty i vánočku nebo mazanec
Jak propasírovat brambory na přípravu těst nebo do kaše? Máme více možností, vyberte si tu nejlepší
Jak udělat domácí tvaroh. Oblíbené recepty nám poradí s jeho přípravou v domácích podmínkách
Komentáře