Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zelí a křen patřily často na stůl našich babiček a důležité místo mají i v našem jídelníčku. Zelí se může zdát vedle některých druhů zeleniny méně atraktivní, ale pokud ho necháme přeměnit do kysané podoby, rázem je tomu jinak. Křen do zelí můžete přidat hned na začátku, před kvašením.

Na kvašení používáme zelí pozdní, které se vyznačuje pevnými hlávkami a kvalitou. Po vykvašení není blátivé a měkké. Zelí necháme vykvasit buď ve zvláštní velké nádobě, ke kvašení určené, nebo také ve sklenicích. V obou případech k zelí můžeme přidat trochu na jemné plátky nakrájeného křenu

Jak připravit zelí s křenem

Na základní dávku kvašeného zelí budete potřebovat 14 kg hlávkového zelí, 200 g soli, 20 g celého kmínu, 150 g cibule (tj. 2 střední). Z tohoto množství zelí byste měli naplnit kameninový soudek o obsahu 10 litrů. Postupujte podle následujícího videoreceptu, ale s tím rozdílem, že do směsi přidáte ještě najemno nakrájený křen (plátky kořene). 

Kolik křenu přidat do zelí

Křen dá zelí "říznou" chuť, ale používáme ho s mírou. Příprava křenu je pracnější, proto nehrozí, že bychom množství přehnali. Pro orientaci se můžete řídit doporučením Stanislava Muntága z publikace Konzervujeme zdravě. Na 10 kg bílého hlávkového zelí doporučuje 50–100 g křenu, tedy kořene nakrájeného na plátky.

Můžete se podívat i na další rady, jak nechat vykvasit zelí.

Další tipy a triky