Jak se starat o papriky, aby dobře rostly a vydatně plodily. Máme pro vás několik tipů
Papriky patří spolu s rajčaty a okurkami k našim nejoblíbenějším druhům plodové zeleniny. V našich podmínkách se jim dobře daří. Plody různých odrůd se liší barevností, velikostí, tvarem, chutí i časností dozrávání. Rozdíly jsou také v odolnosti a velikosti rostlin.
Papriky, důležitá součást našeho letního a podzimního jídelníčku, jsou skvělé ke zdobení jídel a mají široké uplatnění ve studené i teplé kuchyni. Používáme je do zeleninových salátů, často v kombinaci s další plodovou zeleninou. Díky mražení, zavařování a sušení pak papriky z vlastní zahrady můžeme využívat po celý rok.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak se starat o papriky
Papriky jsou sice poměrně náročné rostliny, ale při dobré péči se jim u nás bude dařit.
- Jsou náročné na teplo, a to dokonce více než rajčata nebo okurky. V některých oblastech je sice můžeme mít na volných záhonech, ale v chladnějších je pěstujeme pod fóliovými kryty, ve fóliovnících nebo sklenících.
- Jsou náročné na vláhu, ale není třeba být tak opatrní, jako u jiné plodové zeleniny, a zalévat je pouze ke kořenům. Právě naopak, paprika má ráda vzdušnou vlhkost a postřikování celých rostlin jí vyhovuje. Rostliny sice pravidelně zaléváme, ale půda by neměla být stále mokrá.
- Jsou náročné na výživu. Kromě toho, že půdu dobře pohnojíme včas před výsadbou rostlin, výživu doplňujeme i během růstu a plození.
- Potřebují větrání, a to především v době kvetení rostlin. Při vysokých teplotách mohou květy opadávat.
- Potřebují šetrnou sklizeň. Na pomoc si vezmeme nůžky a stopku každého plodu opatrně odstřihneme. Při ručním vylamování se snadno může stát, že poškodíme celé rostliny.
- Můžeme je snadno pěstovat v nádobách, patří mezi rostliny, které nám poskytnou úrodu i na balkonech a verandách.
Komentáře