Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak se starat o zeleninovou zahradu v říjnu. Pěstitelská sezóna vrcholí
Zdroj: Pixabay, NatureFriend

Podzimní zahrada je fascinující hlavně pestrým zbarvením a novými kontrasty. Listy stromů a keřů se krásně vybarvují a kvetou poslední květiny, dokud je nepoškodí příchod mrazivého počasí. Na zahradě se věnujeme především sklizni, novým výsadbám, úklidu a rozvážení kompostu.

V říjnu se již dny výrazně zkracují a rána jsou dlouhá, mlžná a vlhká. Deštivé počasí je ideální pro nové výsadby, ale suché a slunečné dny jsou skvělé pro sklizeň zeleniny a ovoce. Při chladném a mrazivém počasí se zahřejeme u rozvážení kompostu.

Užitková zahrada v říjnu

Sklizená úroda už je z velké části pod střechou. Na záhonech zůstávají rostliny, kterým ochlazení nevadí nebo dokonce snesou zimní mráz.

  • Během pěkných dnů dokončíme sklizeň choulostivé zeleniny. Před příchodem prvních mrazíků je důležité sklidit především rajčata, papriky a všechny tykve.
  • Odolnější zelenina sice první mrazíky snese, přesto raději využijeme dobrého počasí, jinak nás čeká sklizeň v chladnu a vlhku. Před silnějšími mrazíky sklidíme mrkev, bulvový celer, červenou řepu a ředkve.
  • Plejeme a čistíme záhony s vytrvalou zeleninou. Odstraňujeme odumřelé a zasychající části rostlin. K rostlinám můžeme přidat slámu jako mulč. Přihnojíme rebarboru. Silné kořeny křenu sklidíme, ale tenčí znovu vysadíme.
  • Vyčistíme a upravíme záhony s mrazuvzdornou zeleninou. Na záhonech zůstává např. špenát, zimní pór, růžičková a kadeřavá kapusta, mangold, ozimý salát, naťová petržel a některé odrůdy cibulovin. Dobrou ochranou je netkaná textilie. Při suchém počasí je vhodná zálivka.
  • Záhony vyčistíme a rostlinné zbytky přidáme do kompostu. Dostatečně uleželý kompost rozvážíme tam, kde bude následující sezónu potřeba. Nevyzrálý kompost přehazujeme.
  • Začíná čas rytí a orání. Do půdy přitom zapravíme kompost nebo hnůj, aby získala sílu a úrodnost. Už nyní je důležité mít plán pro další sezónu.
  • V říjnu můžeme vysévat semena kořenové zeleniny pro další sezónu, na jaře začnou brzy klíčit. Vysazujeme ozimou cibuli, ale na česnek je zatím čas.
  • Skleníky a fóliovníky vyčistíme a uklidíme. Pokud je již letos nevyužijeme, přihnojíme je na další sezónu. Můžeme do nich přemístit část odolné zeleniny (s kořenovým balem), aby byla lépe chráněná před nepříznivým počasím. 
  • Pro zimní rychlení si připravíme trsy pažitky - vyryjeme je a necháme přemrznout.
Během podzimních dnů příjemně zahřejí různé dobroty z dýně hokkaido, oblíbená je především dýňová polévka. Nebo tentokrát pro změnu ochutnáte pečenou dýni s bramborami na bylinkách?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky