Jak skladovat koření? Mít ho hned po ruce u sporáku je opravdu velkou chybou
Koření je nedílnou součástí přípravy většiny pokrmů. Od soli a pepře, až po různé exotické koření a jejich směsi - tito pomocníci k vylepšení chuti a vůně nesmí chybět v žádné kuchyni, ve které se alespoň občas vaří.
Na různé pokrmy potřebujeme různé druhy koření, které většinou nespotřebujeme najednou. Proto je důležité vědět, jak se má koření správně skladovat, aby vydrželo co nejdéle a bez ztráty chuti i aroma.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak správně skladovat koření
Skladování koření má několik pravidel, které když dodržíme, koření nám vydrží i několik let:
- Pokud jsme koření koupili v plastovém obalu bez uzávěru, je nutné ho po otevření přesypat do vhodné nádoby. Stejně tak by se koření nemělo skladovat v papírových nebo plátěných sáčcích.
- Dnes je možné koupit speciální vzduchotěsné nádoby určené přímo na skladování koření. Pokud však nechceme utrácet, můžeme použít i malé skleničky od dětských přesnídávek. Je však nutné, aby byly řádně umyté a vysušené.
- Nádoby s kořením popíšeme za pomoci samolepících papírků. Pokud se jedná o směs koření, vypíšeme všechny druhy koření, ze kterých se směs skládá.
- Koření skladujeme na suchém, chladném a temném místě, kde je stálá teplota. Není tak vhodné koření skladovat například ve skřínce nad sporákem.
- Nikdy koření nenabíráme přímo prsty nebo vlhkou lžičkou. Také koření ze skleničky nesypeme přímo do vařícího pokrmu, aby se do koření nedostala vlhkost ze stoupající páry.
- Pokud máme možnost, kupujeme celé koření, které si doma za pomoci hmoždíře nebo ručního mlýnku nameleme sami, až bude potřeba. Koření v celku je totiž trvanlivější.
- Při správném skladování nám mleté koření vydrží maximálně dva roky, celé koření potom klidně až pět let.
Koření, které se správně skladuje, dodává našim pokrmům žádanou chuť a vůni. Provoňte svou kuchyň vůní nejen hřebíčku a skořice při vaření rajské omáčky podle našeho videoreceptu:
Komentáře