Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Blanšírování je klasická kuchařská technika, která spočívá v krátkém spaření nebo velmi krátkém povaření a následném rychlém ochlazení blanšírovaných surovin. Asi nejvíce je tato technika využívaná při přípravě čerstvé zeleniny určené k dalšímu použití. Vždy si připravíme větší množství osolené a prudce vařící vody, ve které pokaždé blanšírujeme pouze jeden druh připravené zeleniny.

Blanšírování zeleniny

Po spaření nebo velmi krátkém prudkém povaření (dle druhu) zeleninu velmi rychle děrovanou naběračkou nebo cedníkem vyjmeme z vařící vody a rychle a prudce zchladíme ve větším množství vody velice studené, do které jsme přidali kostky ledu. Po zchlazení zeleninu vyjmeme a necháme dobře okapat. Tato technika se používá např. při přípravě brokolice, květáku, zeleného chřestu, růžičkové kapusty, fazolových i hráškových lusků, mrkve, pevných mladých hub, špenátových listů a třeba i rukoly, která velmi kratičkým spařením ztratí hořkost.

Výhody blanšírování

Blanšírovaná zelenina si zachovává svěžest, barvu i křupavost a také lákavěji vypadá. Nezešedne a lze ji krátce skladovat v chladničce. Výhoda blanšírování je i v tom, že se tím zelenina zbaví baktérií, případných pesticidů i virů, které mohly ulpět na jejím povrchu při pěstování nebo její přepravě do obchodu, k zákazníkovi.

Blanšírovaná zelenina se pak dále upravuje, třeba jen restováním, používá se do různých teplých pokrmů, ale i salátů. Případně se zamrazuje nebo konzervuje v nálevu.

Tato technika se báječné hodí při snadnějším loupání zralých rajčat, která pak použijeme např. v teplé kuchyni na přípravu polévek, omáček, masitých jídel, suga, zavařených polotovarů nebo třeba leča. Prostě všude tam, kde by slupky vadily. Slupku každého rajčete lehce nařízneme do kříže a všechna rajčata krátce blanšírujeme. Po ochlazení v ledové vodě už jdou slupky sloupnout v celých kusech a velice snadno.

Stejný postup loupání platí i na ovoce, třeba meruňky nebo broskve a blanšírování také využijeme při loupání mandlí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky