Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Patříte k milovníkům vnitřností? Právě játra jsou pro naše tělo velmi ceněnou potravinou díky vysokému obsahu důležitých látek. Připravit si je můžete jako minutku, zavářku do polévky či v podobě rychlé a lahodné omáčky.

Játra jsou delikatesa, kterou milujete nebo se jí obloukem vyhnete. Pokud jste se zařadili do první skupiny, tak se vám z játrové omáčky budou sbíhat sliny. Játra patří k potravinám, které jsou plné železa a dalších (pro tělo důležitých) vitamínů. Příprava játrové omáčky je blesková a opravdu velmi snadná. Hodí se k ní téměř jakákoliv příloha, mezi nejoblíbenější patří rýže, bramborová kaše nebo knedlík. 

Jak udělat játrovou omáčku

Na omáčku nejčastěji volíme drůbeží játra, která jsou křehká, šťavnatá a vyhovuje jim krátká tepelná úprava. Kořeníme jednoduše solí, pepřem a kmínem, případně můžeme přidat také bylinky jako je tymián, majoránka či rozmarýn, všechny k játrům chuťově ladí. Nezapomeňte však, že játra solíme až po počátečním opečení, čímž zamezíme ztvrdnutí jater. 

  1. Na 5 porcí játrové omáčky potřebujete: 500 g drůbežích jater, 50 g sádla, 100 g cibule, 60 g hladké mouky a podle potřeby drůbeží vývar (nebo vodu), sůl, drcený kmín a pepř. 
  2. Játra očistěte a nakrájejte nadrobno. Cibuli oloupejte a nakrájejte najemno.
  3. Na sádle zpěňte cibuli, přidejte játra, kmín, pepř a vše za stálého míchání orestujte
  4. Zalijte vývarem a krátce povařte. 
  5. Omáčku zahustěte záklechtkou a za průběžného míchání ji pozvolna vařte asi 20 minut. Konzistenci upravte přidáním vývaru. 
  6. Podle chuti osolte, dokořeňte a servírujte s oblíbenou přílohou

Játrovou omáčku můžete skvěle obměnit přidáním hub, a to jak aromatičtějších lesních, tak běžných žampionů. Pro krémovější chuť doporučujeme přidat trochu smetany

Jaká úprava jater vám chutná nejvíce? Budeme rádi, když se s námi podělíte do komentářů. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky