Jak udělat játrovou zavářku? Naučte se s námi chutnou zavářku jako od babičky
Játrová zavářka nejčastěji doplňuje sváteční masové vývary s kořenovou zeleninou. Je drobnější než knedlíčky a většinou má tvar malých nočků. Je také jednodušší na přípravu a polévku podstatně více zahustí.
Naše babičky klasickou kuchyni skvěle ovládaly. Na jejich pokrmy vzpomínáme a máme touhu si je připravovat i doma. Základem polévky je výborný masový vývar. Doplníme jej kořenovou zeleninou úhledně nakrájenou na kostičky nebo hranolky. Jen tak bude mít polévka správný základ.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak udělat játrovou zavářku
Na asi 1,5 l polévky potřebujete: 100 g umletých nebo naškrabaných jater bez blan, 20 g tuku (máslo či sádlo), 1 vejce, 1 stroužek česneku, asi 100 g strouhanky, sůl a pepř. Při větším množství polévky musíte suroviny navýšit.
- Změklý tuk a vejce v misce utřete dohladka.
- Přidejte česnek utřený se špetkou soli.
- Vše smíchejte s rozmělněnými játry. Opepřete podle chuti.
- Postupně zahustěte strouhankou. Postupně proto, že strouhanka nasává tekutinu pomalu a snadno se může stát, že bude zavářka suchá a tvrdá.
- Těstíčko protlačujte lžící nebo vařečkou přes struhadlo s většími kapkami přímo do polévky. Kromě struhadla můžete použít haluškovač (nočky budou větší) nebo síto s většími otvory.
- Vařte 3–5 minut, dokud nočky nevyplavou na hladinu.
Tip: Doporučujeme zkoušku předem - malý kousek zavářky uvařte a ochutnejte. Tvrdou hmotu zvlhčete trochou vývaru, zavářku, která se rozvaří, ještě zahustěte.
Komentáře