Jak vařit knedlíky v páře? Naučíme vás jednoduchý postup, který přináší řadu výhod
Knedlíky vařené v páře mají velkou výhodu. Nerozvaří se a případná náplň neuteče do vody. Jednoduše určíme, kdy jsou uvařené. Hotové knedlíky nemusíme lovit z vařící vody a jejich povrch není ovařený (oslizlý).
V páře můžeme vařit nejrůznější typy knedlíků: kynuté, houskové (karlovarské, špekové), ovocné knedlíky a dokonce i knedlíky z bramborového nebo tvarohového těsta. Vaření v páře nabízí jednoduchý postup, který zvládne každý. Potřebujeme kastrol, pařák (napařovací podložku), trochu vody a poklici. Případně ještě pečicí papír nebo trochu oleje.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak vařit ovocné knedlíky v páře
- Do kastrolu vložíme pařák namazaný olejem, případně na něj položíme pečicí papír (můžeme ho místy proděravět, aby pára lépe prostupovala). To děláme proto, aby se knedlíky k pařáku nepřilepily. S pečicím papírem nemusíme pařák umývat. Do kastrolu nalijeme přesně tolik vody, aby dosahovala těsně k pařáku.
- V okamžiku, kdy máme knedlíky naplněné a čekají na dokynutí, přivedeme vodu v kastrolu k varu. Pak plamen ztlumíme, aby var byl jen mírný. Tím se vytvoří velké množství potřebné páry.
- Dokynuté knedlíky vložíme na pařák. Kynuté knedlíky ještě nabydou, musíme s tím počítat a knedlíky pokládat s mírným rozestupem. Pokud se bojíme, že se přece jen slepí, můžeme je mezi sebou ještě pomazat olejem.
- Kastrol zakryjeme vhodnou poklicí.
- Ovocné knedlíky vaříme 5–8 minut podle velikosti. Uvařené poznáme podle toho, že jakmile knedlík překrojíme, uvnitř už není syrové těsto. Všechny knedlíky po uvaření propícháme špejlí nebo vidličkou, aby z nich unikla pára a nesrazily se. Kynuté knedlíky vyndáme z kastrolu včas, převařené těsto by se srazilo.
- Hotové knedlíky po vyjmutí z páry, pokud je nepodáváme ihned, potřeme olejem, aby neosychaly.
- Při vaření většího množství knedlíků hlídáme hladinu vody v kastrolu a doléváme vařící vodou z konvice, aby se nepřerušil var.
Jak vařit houskové knedlíky
Kynuté knedlíky ve tvaru šišek vaříme delší dobu. Z těsta z 500 g mouky vytvoříme dvě šišky a vaříme je v páře 17–20 minut. Zda jsou uvařené, zjistíme špejlí nebo rozkrojením. Bramborové knedlíky neplněné (ve tvaru šišek) doporučujeme vařit asi 15–20 minut, plněné 10–12 minut.
A ještě pro vás máme recept na výborné bramborové knedlíky. Následující video vám předvede názorně postup, jak je uvařit na pařníku.
Komentáře