Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak vařit chřest? Správnou přípravou zachováme chuť, barvu i všechny cenné vitamíny
Zdroj: Freepik

Chřest je velmi oblíbená a cenná jarní zelenina. K dostání je buď zelený, nebo bílý, který se liší mírně chutí i přípravou. Jeho hlavní sezóna je od dubna do června, proto toho využijte a dopřejte si tuto pochoutku, která během roku již nebude k dostání.

Chřest patří k velkým lahůdkám a to nejen mezi vegetariány. S jemnou omáčkou nebo zamotaný v plátku slaniny je výborným obědem či večeří. Rozhodně okouzlí i při grilování jako šťavnatá příloha k masu. Jedná se o nízkokalorickou potravinu s vysokým obsahem minerálních látek a vitamínů. Na přípravu je jednoduchý, nicméně je třeba dodržet několik rad, abychom jej nepřevařili a tím v chřestu nezničili vše cenné. 

Jak vařit chřest

Chřest je třeba před vařením připravit. Důkladně jej umyjeme a v případě mladého zeleného chřestu není třeba vůbec loupat, jen odkrojit dřevnaté konce (přibližně 2-3 cm). U staršího zeleného chřestu oloupeme škrabkou směrem od hlavičky dolů poslední třetinu výhonku. V případě bílého chřestu oloupeme výhonek celý až po hlavičku. Slupky nevyhazujeme a můžeme je využít dále na vývar pro chřestovou polévku

  1. Do hrnce umístíme chřest "na stojato", aby špičky zůstaly nad vodou, jinak se velmi rychle rozvaří. Pro lepší manipulaci můžeme chřest také svázat provázkem. 
  2. Do vody přidáme 1 lžičku soli, 1-2 lžičky cukru a 1 lžíci másla. Můžeme přidat i bobkový list a v případě bílého chřestu 1 lžičku citronové šťávy
  3. Chřest vkládáme do vařící ochucené vody a zelený vaříme přibližně 2-5 minut, bílý o něco déle, asi 5-8 minut podle velikosti výhonků. 
  4. Po uvaření chřest zchladíme ponořením do vody s ledem
  5. Vodu po vaření můžeme dále využít pro chřestovou polévku

Bílý chřest s vaječným krémem

Bílý chřest roste pod zemí, kde je nedostatek světla a díky tomu si zachová svou bílou barvu. Chutí je jemnější než zelený chřest, ale je třeba jej dobře očistit, protože má silnější slupku. Výborně se k němu hodí smetanové jemné omáčky a krémy.

Inspirujte se naším receptem na chřest s vaječným krémem, připravený z uvařených vajec, šlehačky a másla. Celý postup, jak chřest vařit a připravit krém, můžete zhlédnout v našem video-návodu. 

Chutná vám více zelený nebo bílý chřest? Podělte se námi do komentářů pod článkem. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky