Vaření s vínem nebo přidání vína do pokrmu má svá pravidla. Jen tak víno předá ze sebe to nejlepší a jídlo skutečně pozdvihne
Do mnoha pokrmů se během vaření přidává víno. Dodá pokrmu nezaměnitelnou vůni a chuť, červené víno i barvu. Víno přidáváme do základu a necháme ho prudce odpařit. Také z něj můžeme připravit marinády nebo omáčky na dezerty. Používáme jen víno, které nám chutná.
Pokud víno použijeme nesprávně, pokrm není chutný a strávníci jsou zbytečně zklamaní. Bývá to mnohdy i důvod, proč lidé jídla s vínem odmítají. Přitom stačí dodržet několik zásad, aby víno mohlo ukázat, jak umí ochutit jídlo.
Francouzská kuchyně platí za ekvivalent toho nejlepšího, co člověk může ochutnat. Ceníme si jí natolik, že byla v listopadu 2010 přidána organizací UNESCO na Světový seznam nemateriálního kulturního…
Jak vařit s vínem
Není to složité, jen je potřeba dodržet některá pravidla.
- Je asi zbytečné přidávat do jídla opravdu drahé víno, ale bylo by velkou chybou si myslet, že nějaký "nechutný patok" jídlu prospěje. Řídíme se proto důležitou zásadou, že do jídla nedáváme víno, které nám nechutná. Obvykle se stejný typ vína podává později k pokrmu i jako nápoj.
- Většinou se k tmavým masům (hovězí, zvěřina) používá červené víno, ke světlým (drůbež, králík, ryba) zase bílé. Podobně se řídíme i při kombinování vína a zeleniny.
- Víno může být i součástí marinády, například před grilováním nebo pečením.
- Dezertní (sladká) vína používáme do moučníků a dezertů.
- Víno můžeme také zredukovat odpařením, čímž získáme výraznější chuť.
- Víno se používá víceméně jako koření (přísada) - přidáváme obvykle 1-2 dl na 4 porce.
- Víno při vaření přidáváme většinou hned po osmažení cibulového nebo zeleninového základu. Necháme je prudce odpařit, pak teprve přidáváme další tekutiny. Tím se odpaří alkohol a chuťové i aromatické složky získají na žádoucí intenzitě.
Víno v zahraniční kuchyni
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
Vaření, pečení a dušení masa: Jak se vyvarovat nejčastějších chyb při tepelné úpravě
Pravá gulášová polévka: Maso je třeba nejprve prudce opéct a papriku přidat ve správný okamžik, aby nezhořkla
Komentáře