Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

I té nejlepší hospodyňce se občas dílo nepodaří. Ale věřte, že i na první pohled nepodařená omáčka se dá lehce zachránit. Přidali jste příliš octa, nebo kyselé zeleniny? Na záchranu omáčky využijeme rad našich babiček.

K české kuchyni omáčky prostě patří. Můžeme se pyšnit tradičními, jako je svíčková, rajská nebo koprová, kterou nenajdeme nikde jinde na světě, jen u nás. V každé domácnosti se připravuje omáčka podle vlastního osvědčeného receptu. Důležité je závěrečné dochucení omáčky, aby lahodila našim chuťovým buňkám. To se sice nepodaří vždy, ale nevěšte hlavu, téměř vše můžeme napravit. 

Jak zachránit překyselenou omáčku

Lehká kyselost patří k závěrečnému dochucování omáčky. Zvýrazníme výslednou chuť a vyniknou tak jednotlivé suroviny. O kyselost se v omáčce postará například rajský protlakocet, nebo i zakysaná smetana. Může se ale stát, že to s těmito komponenty přeženeme a docílíme nepříjemně kyselé omáčky. I tehdy však není nic ztraceno. Máme pro vás hned tři rady, jak omáčku snadno napravit

  1. Přidáme do omáčky na špičku nože jedlou sodu, která je zásaditá a kyselou chuť mírně srazí. 
  2. Omáčku zjemníme mlékem, smetanou nebo trochou sladkého kondenzovaného mléka
  3. Kyselost neutralizuje i cukr, takže podle chuti můžeme omáčku přisladit. 

Doporučujeme dochucovat omáčky místo octem citronovou šťávou, která je jemnější, má příjemné aroma a snadněji se tak vyhneme překyselení omáčky.

Návod na tradiční svíčkovou omáčku

Připravte si podle našeho video-návodu níže opravdovou královnu českých omáček, kterou je svíčková. Omáčka z kořenové zeleniny, se šťavnatým hovězím masem a domácími knedlíky je lahodným svátečním pokrmem. Nezapomeňte na závěrečné ozdobení šlehačkou a brusinkami

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky