Jak zalévat sazenice. Po výsadbě jsou choulostivé a potřebují dostatek vláhy
K jaru patří vysazování nových sazenic, do užitkové zahrady sázíme zeleninu - především plodovou a košťálovou. Vláha je pro malé rostliny velmi důležitá, stejně tak dostatek tepla a světla. Poradíme, jak nově vysazené sazenice zalévat.
Nestačí vysázet krásné a silné sazenice, musíme se o ně také dobře starat. Zvláště první dny po výsadbě jsou pro malé rostlinky kritické. Pokud zanedbáme zálivku, veškerá námaha i vynaložené finance mohou přijít vniveč. Naopak při správné zálivce rostlinky porostou "jako z vody" a bude se jim dobře dařit.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak zalévat sazenice po výsadbě
Pro výsadbu nejsou ideální příliš horké a slunečné dny, protože během nich jsou mladé rostliny více ohrožené suchem. Kořínky nesmíme nechat zaschnout.
- Pokud se naopak podaří vybrat pro výsadbu vlhké dny např. brzy po dešti nebo před deštěm, máme z velké části vyhráno - příroda nám ušetří práci.
- Sazenice košťálové zeleniny, salátů a další zeleniny zalijeme důkladně hned po výsadbě. Vláha se musí dostat až ke kořínkům.
- Sazenice rajčat můžeme zavlažit už během výsadby, dokud ještě nejsou rostliny zahrnuté, a pak znovu po zahrnutí.
- Večerní výsadba zeleniny je výhodnější než sázení brzy ráno. Přes noc totiž mají rostliny více času na adaptaci v novém prostředí. Večerní zálivka se odpařuje velmi pomalu a usnadní kořínkům ujímání.
- Běžnou zálivku provádíme obvykle ráno nebo před večerem, ale se sazenicemi je to trochu jiné. Zaléváme je i přes den, protože je důležité, aby kořeny nezaschly.
- Jak novou výsadbu zalévat? Začátečníci brzy poznají, že lépe se čerstvě vysazené rostliny zalévají konví s rozstřikovačem než bez něj. Bez rozstřikovače od kořínků můžeme silným proudem snadno odplavit zeminu. I při zalévání hadicí jsme opatrní na prudký proud - zvolíme vždy raději "jemný" rozstřikovač.
- Přesto má zálivka bez rozstřikovače dvě velké výhody, které ale využijeme hlavně u již zakořeněných rostlin: Vláha se dostane jen ke kořenům a nezaléváme všude kolem, tedy ani plevely. Nepoléváme zbytečně listy rostlin citlivých na houbové choroby (okurky, rajčata, cukety).
- K zálivce se více hodí odražená voda (ideálně dešťovka) než studniční velmi chladná voda.
Jakmile se sazenice ujmou, zálivku již snížíme. Zaléváme pak hlavně ráno (rajčata) nebo večer, aby měly kořínky dostatek času načerpat vodu, dříve než se přes den odpaří.
Komentáře