Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rajčata jsou oblíbenou plodovou zeleninou našich zahrad. Péče o ně není náročná a v dobrých podmínkách rostliny přináší dostatek chutných plodů, vhodných k přímé spotřebě, do salátů a do teplé kuchyně. Můžeme je také mrazit nebo zavařovat.

Rajčata se řadí mezi plodovou teplomilnou zeleninu. Na venkovní záhony je vysazujeme obvykle až od poloviny května, dřívější výsadby jsou ohroženy ranními mrazíky. Rostliny prospívají na dobře vyhnojené půdě a potřebují dostatečnou zálivku přímo ke kořenům, listy se snažíme nepolévat, protože rostliny jsou ve vlhku náchylné ke vzniku a šíření houbových chorob.

Jak zaštipovat rajčata

Rajčata můžeme pěstovat buď keříčková nebo tyčková. Pěstování tyčkových rajčat je oblíbenější a také častější. Rostliny vyvazujeme k tyčkám nebo spirálovým oporám a pěstujeme je pouze na jeden hlavní výhon. Díky tomu jsou porosty vzdušné a rostliny silné. Svou sílu zaměřují na vývoj plodů a ne na narůstání velkého množství výhonů. 

  1. Rajčata zaštipujeme tak, že ponecháme pouze jeden hlavní výhon. Jen výjimečně, a to v dobře vyhnojené půdě, můžeme pěstovat výhony dva. 
  2. Všechny postranní výhonky odstraníme.
  3. Výhonky vyštipujeme co nejdříve, jakmile se objeví. Příliš narostlé postranní výhonky se hůře odstraňují a při vyštipování snadno poškodíme celé rostliny.
  4. Vyštipování provádíme jednoduše prsty - tzn. výhonek vylomíme.
  5. Výhonky vyrůstají na stejných místech opakovaně znovu a znovu, proto i vyštipování musíme provádět opakovaně, nejlépe jednou za týden.
  6. Tip 1: Postranní výhonky můžeme vložit do vlhké zeminy, snadno z nich vypěstujeme nové rostliny. Tuto možnost využijeme co nejdříve, aby nové rostliny ještě stačily vyrůst a plodit.

Podívejte se také, jak zralá rajčata zpracovat v kuchyni.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více