Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak nejlépe zavařit padaná, ale zdravá jablka? V zimě je oceníme do jogurtu i na přípravu oblíbených moučníků
Zdroj: Pixabay

Koncem léta a na podzim na stromech dozrává větší množství jablek, které dlouho nevydrží, proto plody musíme co nejdříve zpracovat, třeba na kompot. Bylo by škoda je dát na kompost. Jedním z oblíbených způsobů konzervace je zavařování.

Ke zpracování použijeme pouze jablka, která nejsou napadená hnilobou nebo plísní. Nepoužíváme ani padaná zimní jablka, protože zatím nemají dobrou chuť. Nejméně pracný způsob uložení je mražení a sušení nakrájených jablek. Zaváření je sice pracnější, ale vyplatí se - v zimě ho oceníme.

Jak zpracovat jablka

Jablka můžeme zavářet ve formě kompotu nebo dušená (např. dětská výživa, marmeláda, džem, povidlí). Dušená a dostatečně hustá jablka pak budou výbornou náplní sladkých moučníků (např. šátečků z listového těsta). Pokud dáme cukru méně, výsledkem bude produkt na způsob dětské výživy. Dáme-li cukru více, připravíme džem či marmeládu - vaříme ji buď pouze z jablek nebo z více druhů ovoce. K jablkům se hodí např. hrušky, švestky i dobře vyzrálé ostružiny. Úplně bez cukru lze ze sladkých jablek uvařit hustá povidla.

Jak zavařit strouhaná jablka

Nastrouhaná jablka se dají skvěle využít do závinů. Zároveň je to další možnost, jak jablka sterilovat. Vykrájená jablka nahrubo nastrouháme, nic k nim nepřidáváme (žádný cukr a vodu) a napěchujeme je do sklenic. Poté zavaříme - potřebují delší dobu. Přesný postup je uveden v následujícím receptu. Strouhání většího množství jablek nám usnadní domácí elektrický robot. 

Různými způsoby zavařená jablka využijeme např. jako kompoty, dětské výživy nebo do koláčů či žemlovek v době, když nemáme jablka čerstvá. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky