Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zpracovat jeřabiny a arónie. Hodí se hlavně ke zvěřině a hovězímu masu
Zdroj: Pixabay

Jeřabiny ke konzumaci dělíme na jeřáb sladkoplodý a černoplodý (aronie). Jeřáb sladkoplodý má oranžovočervené kulaté plody, aronie je temně modrá až do černa. Oba druhy jsou velmi cenné z hlediska výživy.

Jeřáb sladkoplodý je léčivý

Jeřáb sladkoplodý je nenáročný na půdu, vyžaduje však dostatek slunce, proto se mu u nás nejlépe daří na Moravě. Proti planému jeřábu má ozubení na listech jemnější a sahá jen asi do poloviny listu. Plodem jsou 1,5 cm malvice oranžovo červené barvy, sladkokyselé chuti bez nepříjemné trpkosti. Mohou se jíst i v čerstvém stavu.

Jeřáb sladkoplodý je léčivý (i listy a květy), v plodech je mnoho vitaminu C, vysoká hladina tohoto vitaminu zůstává i v sušených plodech, čímž se řadí k podpůrným lékům při virových onemocněních. Kromě „céčka“ obsahuje i provitamin A, organické cukry vhodné i pro diabetiky, kyseliny, třísloviny a hořčiny. Plody mají mírně projímavý a močopudný vliv, podporují vylučování žluči. Doporučují se konzumovat při revmatismu.

Z plodů se dají vyrábět kompoty, zavařeniny, suší se na čaj nebo je můžeme použít místo rozinek, dále z nich lze připravit sirupy, víno, likéry, jsou vhodné i do omáček ke zvěřině, kompot se přidává k hůře stravitelným pokrmům.

Plody aronie dozrávají v září

Aronie plodí i v drsnějších polohách a chudých půdách. Plody dozrávají v září a vydrží na stromě až dva měsíce, pokud je nesezobou ptáci. Bobule jsou velké asi 1 cm, mají mírně sladkou natrpklou chuť a výrazně barvící šťávu. Léčivé a výživové vlastnosti mají podobné jako jeřáb sladkoplodý (viz výše). Dají se konzumovat i po přejití mrazem. Vyrábějí se z nich hlavně kompoty, sirupy, džemy, likéry, mošty, často společně s plody bezinek, také se suší.

 

Komentáře

Další tipy a triky