Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Velikonoce jsou svátky, ve kterých se peče plno báječného jídla, především moučníků. Všechny dobroty skvěle chutnají a navíc krásně zdobí slavnostní stůl. Mnozí z nás si neodpustí upéct velikonočního beránka nebo voňavý mazanec s rozinkami.

Stejně jako k Velikonocům patří malovaná vajíčka a pomlázka, nemůžeme opomenout ani upečený mazanec, pocukrovaného beránka nebo také smažené milosti. Ze slaných pokrmů je vyhlášená vaječná tlačenka a velikonoční nádivka.

Velikonoční beránek

Velikonočního beránka pečeme z třeného, šlehačkového, piškotového nebo tvarohového těsta. Velmi často jej zdobíme sněhem, který vytvoří typické beraní kudrlinky, místo očí vkládáme rozinky či hřebíček a kolem krku vážeme mašličku.

Velikonoční mazanec

Tento kynutý bochánek, upečený ze sladkého těsta a plný rozinek, se tradičně pekl na Bílou sobotu, aby byl připravený do kostela na nedělní svaté pomazání - odtud vznikl název mazanec. Po tomto obřadu se teprve mazanec mohl nakrojit a konzumovat.

Velikonoční nádivka

Velikonoční nádivka je další z oblíbených tradičních pokrmů, také se jí říká hlavička. Připravuje se z pečiva nakrájeného na kousky, je doplněná o vařené maso a také o kopřivy, které se postarají o svěží barvu nádivky a jemně říznou chuť.

Boží milosti

Boží milosti se připravují z hladkého těsta, které připomíná nudlové. Do těsta se obvykle přidává smetana a citrónová šťáva či kůra. Smaží se podobně jako koblihy v horkém tuku a hned po usmažení je za tepla obalujeme ve vanilkovém cukru.

Věříme, že vás inspiroval výběr z našeho receptáře. Na závěr si můžete připravit dokonalý kynutý mazanec s rozinkami, sypaný mandlemi. S postupem vám pomůže viceorecept.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky