Jaké suroviny můžeme použít při přípravě polévek? Poradíme vám
Polévka je výborným zdrojem mnoha tělu prospěšných látek. Obsahuje bílkoviny, vitamíny i látky, které nám pomáhají bojovat s nachlazením. Ne nadarmo je vývar nazýván přírodním antibiotikem. Víte po jakých surovinách můžete při přípravě sáhnout?
Horký vývar nebo polévky příjemně prohřejí celé tělo a ještě nás zasytí. V období nemoci je polévka často to jediné, na co opravdu máme chuť. My máme polévku spojenou s obědem, ale v jiných zemích je podávána jako teplá snídaně.
Mohlo by vás zajímat
Masový vývar
Masový vývar je nejčastěji vařeným druhem polévky. Taková polévka má samá pozitiva a neměla by být opomíjena. Do polévky nejčastěji použijeme hovězí, vepřové, drůbeží nebo rybí maso a kosti, ale můžeme sáhnout třeba i po mušlích.
Zeleninové polévky
Zeleninové polévky bývají často krémové konzistence. Nejčastěji na polévku používáme mrkev, brokolici, dýni hokaido, květák, brambory, červenou řepu, pórek, česnek a kapustu. Výhodou zeleninových polévek je menší časová náročnost na přípravu.
Luštěninové polévky
Luštěniny vynikají vysokým podílem kvalitních bílkovin a proto je vhodné zařadit je častěji do jídelníčku. A to hlavně na podzim a v zimě, kdy je naše tělo určitě ocení. K vaření polévek nejčastěji používáme čočku, fazole, hrách nebo cizrnu.
Obiloviny v polévkách
Obilná zrna jsou nositeli minerálů a vitamínů, ty pak nezbytně potřebujeme ke správnému trávení. A i z nich je možné uvařit polévku. Do této skupiny patří rýže, pohanka, jáhly a ovesné vločky. Obiloviny je dobré vždy několikrát proprat ve studené a nakonec v teplé vodě.
Koření a bylinky
Bylinky a koření můžeme při přípravě polévek směle zakomponovat. Polévku oživí a ozvláštní. Nejčastěji používáme nové koření, bobkový list a celý pepř, ale můžeme také vyzkoušet zázvor, oregano, rozmarýn, tymián, hřebíček, bazalku, kari a muškátový oříšek.
Komentáře