Jaké užitkové rostliny pěstovat na balkoně. Dopřejte si vlastní úrodu bylinek, plodové zeleniny i jahod
I když nevlastníte zahradu a žijete v bytě, pokud máte balkon, můžete se dočkat vlastní úrody. Někdy dokonce postačí i jen parapet. Vyberte si k tomu nejvhodnější druhy rostlin na pěstování.
Co pro pěstování potřebujeme
Pěstování na balkoně není zcela snadné a má svá úskalí. Přesto se, při vhodně zvolených postupech a správně vybraných rostlinách pro tyto podmínky, můžete radovat z výsledků. Pro pěstování rostlin na balkoně budeme potřebovat některé vybavení. Připravme si tyto potřeby a pusťme se co nejdříve do práce:
- velké truhlíky a květináče
- kvalitní substrát a hnojivo
- předpěstované sazenice rostlin
- semínka rostlin
- ochranné rukavice, lopatku, tyčky pro sazenice
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Příprava na pěstování rostlin na balkoně
Do připravených truhlíků a květináčů nasypeme zeminu s přimíchaným hnojivem. Důležité je dopřát rostlinám vhodnou závlahu. Těm náročnějším na vodu pomůže, pokud je pěstujeme v samo-zavlažovacích nádobách. Rajčatům a paprikám budeme muset poskytnout oporu pomocí tyček.
Pokud chceme maximálně využít prostor, pak ho získáme umístěním závěsných květináčů a skládáním rostlin do více pater - některé květináče umístíme na stoličky a stolky a pod ně dáme další, například stínomilnější bylinky.
Jaké bylinky pěstovat na balkoně
Balkon se především a nejvíce výborně hodí pro pěstování bylinek. Bylinky dovedou vytvořit krásnou atmosféru, příjemně voní, některé dokonce odpuzují nepříjemný hmyz. Pokud se chcete cítit na vašem balkoně opravdu příjemně, určitě pěstujte bylinky. Každý den si utrhnete několik lístků, ať už do nápojů, nebo na ozdobení či dochucení jídla. Pěstování bylinek v nádobách se určitě vyplatí.
- Na zastíněnějších, východních balkonech, pěstujeme meduňku, mátu či stévii.
- Na osluněné, jižní balkony, dáváme bylinky jako je bazalka, levandule, saturejka, oregano, rozmarýn, tymián či majoránka.
- Nezapomeňme ani na méně náročné bylinky jako je pažitka a petrželka.
Jen ty nejlepší jahody
Pokud máte prostor, doplňte ho několika sazenicemi jahodníku, zejména opakovaně plodící nebo měsíční jahody jsou velmi oblíbené a chutné. Raději si pořiďte opravdu kvalitní sazenice, ať přinesou užitek. Vhodnější jsou odrůdy sice s menšími plody, ale velmi úrodné. Děti určitě budou nadšené. Přihnojování je nutností.
Jakou zeleninu pěstovat na balkoně
Plodová zelenina na balkoně má smysl, navíc je péče o ni zábavná a výsledky můžeme denně pozorovat. S kořenovou zeleninou je to slabší, pod zem nevidíme, takže nevíme, jak to tam zrovna vypadá, navíc si tento typ zeleniny levně koupíme.
- V nádobách brzy na jaře nejprve vypěstujeme první úrodu ředkviček a pak teprve vysadíme připravené sazenice dalších rostlin. Nesejte semínka ředkviček příliš hustě, rostlinky potřebují dostatečný prostor. Z truhlíku ředkviček určitě velká úroda nebude, ale můžete tímto způsobem ukázat dětem, jak zelenina roste.
- Osluněné balkony se výtečně hodí pro pěstování teplomilných rostlin. Pěstovat plodovou zeleninu je zábavné a efektivní. Na balkoně pěstujeme rajčata, papriky, a dokonce i okurky nebo lilek. Vybíráme samozřejmě odrůdy, které jsou pro tento typ pěstování vhodné. Skvělé jsou keříčkové odrůdy balkonových rajčat s menšími plody, které velmi rychle a spolehlivě dozrávají. Pokud zvolíme tyčkové odrůdy musíme jim poskytnout dostatek výživné zeminy. V průběhu vegetace plodovou zeleninu pravidelně přihnojujeme.
- Na méně sluníčkem rozpálených balkonech lze pěstovat i hrášek a fazole, těm zajistíme oporu nebo si zvolíme keříkovou formu. Některé pnoucí fazole mohou vytvořit velmi pěknou "zástěnu" a během léta mají půvabné květy.
- Vyzkoušet můžete i lichořeřišnici. Rostlina se pěstuje v keříčkové i v pnoucí formě a její květy jsou nejen krásné, ale dokonce i jedlé. Jíst můžeme i listy, jejich chuť připomíná řeřichu. Pěstování je velmi snadné, jedná se o nenáročnou letničku.
- Vyzkoušet můžete i několik sazenic salátu, špenát, mangold, rukolu a polníček. Čím rostliny koření více do hloubky, tím budou potřebovat hlubší nádoby. Obecně je výhodnější na malém prostoru pěstovat rostliny, jejichž listy lze opakovaně trhat a pěstování není náročné.
- K dostání jsou různé balkonové odrůdy rostlin, určené přímo pro stísněnější prostory. A tak si z balkonu můžeme dopřát dokonce i mrkev, jenže roste déle a pozorovat mrkev není až tak zábavné, proto určitě zvažte, jestli nevyužijete vzácný prostor jinak.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
A až budete mít balkon plný vůní, květů a také chutné úrody, nezbývá už nic jiného, než si užívat čerstvé plody, nejlépe v syrové podobě, třeba do oblíbeného zeleninového salátu. Inspiraci na salát z rajčat a řapíkatého celeru můžete zhlédnout v následujícím krátkém video-receptu:
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Hlávkový salát v mnoha druzích si můžeme dopřát celoročně. Jeho výživové vlastnosti jsou pro nás příznivé
Oblíbenou bazalku můžeme snadno pěstovat za oknem i na zahrádce. V těchto receptech najde ideální uplatnění
Jak pěstovat bylinky v nádobách. Dopřejte si skvělý gurmánský zážitek díky čerstvým bylinkám
Komentáře