Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pěstování květin nebo bylinek na balkoně v truhlících nebo květináčích už bereme jako samozřejmost. Tento prostor můžeme ale využít i k pěstování vlastní zeleniny. Některé druhy zvládnou i začátečníci

Balkon nebo lodžie je požehnáním pro toho, kdo nemá zahrádku hned u domu. Zvětšuje obytnou zónu a umožňuje trávit venku více času. Pro pěstování rostlin je důležité, na kterou světovou stranu je balkon umístěný, zda má zastínění apod. Omezený prostor vám nedovolí pěstovat cokoliv, ale některé základní druhy zeleniny zvládnete při troše dobré vůle s přehledem.

Jakou zeleninu pěstovat na balkoně

Nabízíme několik možností, ze kterých si můžete vybrat.

  • Listová zelenina a saláty jsou pro začátečníky vděčné. Rychle rostou, nabízejí průběžnou sklizeň a nejsou náročné na podmínky. Proto raději sejte víc druhů po menších množstvích a dodržujte pravidelnou zálivku, kterou za suchého počasí zvyšte. Nikdy nezalévejte na list, abyste předešli plísním a hnilobám. Tip: Zkuste zasít i méně známé rostliny jako mizunu, listovou hořčici nebo portulák.
  • Ředkvičky jsou další nenáročnou zeleninou pro začátečníky. Rychle rostou, krásně vypadají a skvěle chutnají. Sejte je řídce, aby měly rozestupy, podle potřeby protrhávejte a pravidelně zalévejte. Sklízejte včas, starší bulvičky dřevnatí a pálí.
  • Jarní cibulka vyžaduje stále vlhký, ale nepřemokřený substrát, proto jsou pro ni ideální samozavlažovací truhlíky. Vyhovuje jí přihnojení tekutým hnojivem.
  • Rajčata, která mají mnoho odrůd, přičemž některé jsou vyšlechtěné přímo pro balkóny, poskytnou i začátečníkům mnoho radosti a pěstebních úspěchů. Rajčata pěstujte z předpěstované sadby. Tyčková můžete mít v pěstebních pytlích, druhy s drobnými plody i v závěsných květináčích. Zalévejte je vždy ke kořenům, každé dva týdny přihnojte. 
  • Jahody jsou sice ovoce, ale pro začátečníky jsou atraktivní, protože balkon zároveň ozdobí. Vybírejte odrůdy s drobnějšími plody, např. stáleplodící nebo měsíční, které poskytují úrodu po celou sezónu. I jahodám svědčí závěsné květináče, protože plody ve vzduchu téměř neplesniví. Sázejte je do kvalitního substrátu, pravidelně zalévejte, není nutné je často hnojit, od konce léta vůbec. Plody sklízejte za suchého počasí, proti náletům mlsných ptáků je chraňte sítí. 
Z vlastnoručně vypěstovaných ředkviček můžete podle videoreceptu připravit třeba chutnou pomazánku.

 

 

 

 

 

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli