Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Guláš je poměrně jednoduché jídlo, kterým nasytíme snadno i větší počet strávníků. Typický guláš se připravuje z masa a podává s knedlíkem, bramborem nebo jen s chlebem. Jeho barva je krásně červenohnědá, při ochucení nesmí chybět především kvalitní sladká paprika.

Kromě klasického guláše s masem lze uvařit guláše z celé řady dalších surovin. Mezi nejoblíbenější patří guláše luštěninové a houbové, guláš segedínský nebo také bramborový "buřtguláš". Guláše je potřeba řádně ochutit, obvyklým kořením je kromě sladké papriky i paprika pálivá, mletý pepř, majoránka a kmín. A samozřejmě nesmí chybět česnek.

Kdy přidat česnek do guláše

Pokud máte česnek v oblibě, určitě s ním nešetřete. Pro skvělou chuť guláše česnek doporučujeme přidat dvakrát - na začátku a na konci vaření

  1. Česnek přidaný na začátku: Nejprve osmahneme na tuku nakrájenou cibuli, po chvilce k ní přidáme utřený česnek. Při zahřívání se příjemně rozvoní a svou chuť guláši předá. 
  2. Česnek přidaný na konci: Když už je guláš skoro hotový, přidáme rozmačkaný česnek a majoránku. Kombinace majoránky a česneku se postará v závěru o tu nejlepší chuť. Po chvilce už guláš odstavíme a déle ho již nevaříme. Česnek přidaný na konci vaření je pro chuť guláše nejdůležitější, nesmí ale už být vystavený dlouhému vaření, pouze ho krátce prohřejeme.
  3. Podle některých receptů se přidává česnek i v průběhu vaření. Když na osmahnuté cibulce s paprikou opečeme maso, ochutíme ho a přidáme trochu rajčatového protlaku a vody. V té době můžeme také přidat prolisovaný česnek. Guláš dobře  mícháme.
  4. Česnek k dochucování používáme především čerstvý, ale přidat můžeme i sušený, a to v průběhu vaření. K dochucování je vhodná také česneková pasta

Česnekem v guláši rozhodně nic nepokazíte a pokud ho máte dostatek, nešetřete. Česnek dodá vašemu guláši tu správnou chuť a své místo má i v guláši segedínském.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky