Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Klouzek je výborná žlutooranžová houba, jejíž klobouk je i v suchu pokrytý slizem. Většina houbařů pokožku klobouku se slizem loupe, ale faktem je, že sliz není na závadu, jen je nepříjemný na pohled i na zpracování.

Klouzky rostou v hojném množství převážně v modřínových lesích. Pro jejich sběr je nejvhodnější mít oddělený košík - často se na ně nalepí nečistoty a po omačkání se hůře zpracovávají. Klouzky patří mezi nejpoužívanější houby v kuchyni.

Jak zpracovat klouzky

Ještě v lese můžeme klouzkům otřít klobouky hadříkem. Doma oddělíme nohy, které očistíme a kloboukům oloupeme tenkou slupku se slizem (ale není to nutné). Houby pokrájíme na kousky, které dále zpracujeme:
  • Houby bez slizu můžeme sušit ideálně v sušičce nebo navlečené na niti jako korále. Uchováváme ve sklenicích s víčky.
  • Částečně podušené houby se solí a kmínem navrstvíme do krabiček s víčky a zamrazíme, ale maximálně na půl roku.
  • Pro konzervování v soli necháme pokrájené houby oschnout a ve sklenici je postupně prosypeme solí (1/4 kg na 1 kg hub).
  • Kromě nakládání do soli je oblíbeným způsobem uskladnění hub zavaření do tuku. Vydušenou šťávou s tukem houby zalijeme.
  • Houby, zavařené do skladkokyselého nálevu, musíme předem 30 minut povařit. Do sklenic s houbami přidáme česnek, koření, kopr nebo cibuli.

Co se dělá z klouzků

Kromě skladování a zavařování z nich samozřejmě vytvoříme chutná jídla:

Z klouzků můžeme vyrobit koření - usušené houby umeleme a rozmixujeme na prášek, který uchováváme ve sklenici s víčkem. 

I z malého množství hub můžeme připravit výborné jídlo, na Vánoce je to například houbový kuba, na jehož přípravu se můžete podívat v našem videu:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky