Využití křenu v kuchyni: Český ženšen má všestranné použití. K čemu všemu se hodí?
Křen patří do čtveřice "ostrých" zelenin, které používáme na dochucování v kuchyni. Další ze skupiny čtyř "ostrých" jsou česnek, cibule a zázvor. Všechny z nich mají léčivé vlastnosti, které oceníme hlavně během chladného období roku.
Už samotné vdechování látek, které se uvolňují při jejich krájení nebo strouhání, má sílu a dovede nám vehnat slzy do očí nebo protáhnout čichové ústrojí. Celá čtyřka je nejhodnotnější v syrovém stavu, proto má své důležité místo v pomazánkách a salátech. Mnoho pomazánek by bez použití jedné z nich nemělo ten správný říz - ať už je to česneková, křenová nebo cibulová.
Mohlo by vás zajímat
Křen - český ženšen
Křen se někdy nazývá český ženšen. Konzumuje se jen v malém množství. Oldřich Dufek v knize Ovoce a zelenina v kuchyni oceňuje křen jako bohatý zdroj vitamínu C, jehož obsahuje dvojnásobek než citrony. Dále obsahuje provitamín A, některé vitamíny skupiny B a nerostné látky. Důležitý je obsah silic se sirnými sloučeninami, které mají vliv na štiplavou chuť a chrání nás proti infekcím.
Mohlo by vás zajímat
Použití a uchování křenu
V kuchyni křen používáme hlavně na podzim a v zimě. Když ho na podzim vyryjeme více než spotřebujeme, část uložíme do vlhkého písku, uzavřeme do igelitového sáčku nebo uschováme do mrazničky. Mražení křenu je velmi jednoduché. Očištěný kořen rozdělíme na části, které spotřebujeme na jedno použití, vložíme je do pevného mikrotenového sáčku a uložíme do mrazničky. Křen vytahujeme vždy až těsně před použitím, nastrouháme ho a použijeme jako čerstvý. Stejným způsobem mrazíme i zázvor. Je to lepší než nechat kořeny dlouho osychat a znehodnocovat.
Když v létě zavařujeme okurky nebo červenou řepu, neuděláme chybu, když přidáme kousek křenu. Křenové listy se hodí do kvašených okurek a nastrouhaný křen se dává společně s cibulí do kvašeného zelí.
Pomazánky se strouhaným křenem
Pomazánky se strouhaným křenem jsou výborné na veku a celozrnné pečivo, na chléb a třeba také na plátky v troubě pečených brambor. Křen je nejvýraznější hned po nastrouhání, proto ho do pomazánek přidáváme až před konzumací. Křen ve spojení s červenou řepou vytváří chutnou kombinaci a na pomazánce z nich si opravdu pochutnáme. Dále se křen přidává do tvarohových, sýrových, dýňových a jiných pomazánek.
Saláty, do kterých přidáváme křen
Křenu do salátů sice nedáváme mnoho, ale přesto dovede zvýraznit jejich chuť. Hodí se do salátu zelného, chutná je opět kombinace s červenou řepou nebo se strouhanými jablky. Může se přidávat do bramborového salátu. Křen je vhodný do salátů čerstvých i určených ke sterilizaci.
Maso s křenem má říz
Křen se používá často jako příloha k ovaru, uzeninám a pečenému masu. Upravuje se různými způsoby. Oblíbený je nastrouhaný čerstvý kořen, přidaný k masu na dochucení, někdy společně s hořčicí. Jako příloha k masu se křen strouhá někdy společně s jablky - jablkům dá křen pikantní chuť a zároveň jablka jeho výraznou chuť zmírní a výsledkem je chutná osvěžující příloha.
Křenové omáčky
Ve výčtu pokrmů s křenem nesmí chybět křenové omáčky, které se nejčastěji podávají s knedlíkem a plátkem uzeného nebo hovězího masa. Hodí se k nim i vařené vejce. Čím více křenu přidáme, tím bude mít omáčka větší sílu. Při vaření se můžeme inspirovat dlouhou řadou receptů od našich uživatelů - i z toho množství receptů je znát, že křenová omáčka má stále velkou oblibu.
Polévky tentokrát s křenem
Křen v polévkách sice není příliš obvyklý, ale přesto jsou mezi recepty od našich uživatelů zajímavé a lákavé varianty. Křen se v nich opět objevuje v osvědčených kombinacích se zelím nebo červenou řepou, hodí se také do polévek luštěninových nebo houbových.
Další speciality s křenem
Podle receptů našich uživatelů si můžeme připravit jablečný křen do zásoby nebo sterilované papriky, které se plní zelím a křenem. Vyzkoušet můžeme domácí krenex nebo šunkové rolky s křenovou náplní. Šunkové rolky se často podávají jako předkrm při slavnostních příležitostech. Další inspirací jsou utopence s křenem.
Křen v naší kuchyni
Křen je zajímavá rostlina, která má své místo v naší kuchyni a stojí za to ji v zimním období zařadit do jídelníčku. Je to jeden z přírodních léčivých prostředků, na kterém si pochutnáme.
Komentáře