Kysané zelí: Provedeme vás přípravou této dobroty jednoduše krok za krokem
Toto zelí známe pod několika názvy a určitě jich je více – kysané, kyselé či kvašené zelí. Jedná se o zkvašení jemně nakrájeného hlávkového zelí pomocí mléčných bakterií, které stojí za celým tímto procesem.
Pomalu ale jistě přichází podzim a s ním se mění i náš jídelníček. Z masa na grilu se brzy přejde na masa pečená. K nim neodmyslitelně patří právě kysané zelí. Díky kyselině mléčné je zdraví prospěšné, protože jeho konzumace podporuje trávení. Taková kachna se zelím, to je pochoutka. Proto vám přinášíme tipy, jak si připravit své vlastní kysané zelí, domácí je zkrátka domácí.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co je potřeba k přípravě kysaného zelí?
V první řadě je nutno mít zdravé a pěkné hlávky zelí, dále pak koření, nejčastěji kmín, v množství 20 gramů na 1 kilogram zelí, také lze přidat hořčičné semínko, anýz, kopr či jalovec podle chuti. Dále pak můžete přidat cibuli, případně i jablko, a to v poměru 1 kus na 1 hlávku zelí. Nesmíme zapomenout na sůl, která se dává v množství 15 gramů na 1 kilogram zelí.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak připravit kvašené zelí
- Zelí je nutno nakrouhat opravdu najemno, použít lze kruhadlo, v nouzi můžete hlávku nakrájet nožem. Ideální je krouhat rovnou do zeláku, kameninové nádoby určené výlučně k přípravě kysaného zelí.
- Potom k zelí přidejte sůl, koření, pokud chcete, tak i cibuli a jablko. Nyní je nutno zelí promačkat rukama. Pokud však připravujete větší množství, například ve velkém škopku, bude pro vás lepší prošlapat ho nohama. Díky tomu začne pouštět šťávu, což je nezbytné pro kvašení.
- Zelí nesmí být na vzduchu, musí být ponořeno ve vlastní šťávě, která jej skvěle oddělí od vzduchu a tím zabrání jeho plesnivění a zkažení. Takto připravené zelí je nutno zatížit, zakryjte ho talířem či prkénkem a na to ještě položte velký kámen či dlažební kostku. Nakonec nádobu uzavřete víkem.
Trpělivost růže přináší
Nyní je potřeba čekat, protože místo vás začnou pracovat bakterie mléčného kvašení. Pro správný začátek kvašení je potřeba zelí udržovat na místě s teplotou mezi 20–24 °C, přibližně po dobu 3 týdnů. Poté celou nádobu přesuňte do sklepa či na jiné chladné místo, kde se teplota drží kolem 15 °C, tam nechte zelí kvasit po dobu 4 až 5 týdnů. Při pokojových teplotách kvasí mnohem rychleji, pozor na přetékající zelák.
Jak správně skladovat kvašené zelí
Vykvašené zelí je potřeba skladovat v chladu a kontrolovat pravidelně po 2 až 3 týdnech, že je ponořené a nekazí se. Pokud je potřeba více tekutiny nad zelí, stačí svařit 1 litr vody s 20 gramy soli a po vychladnutí tímto solným roztokem zelí zalít. Také je možné ho sterilizovat ve sklenicích a takto uchovat až do příští sezóny.
TIP: Vždy používejte jen čisté pomůcky. Zelí odebírejte čistou lžící či naběračkou, pěchujte do vyvařených sklenic, ruce, případně i nohy musejí být také vždy čisté.
Jaký pokrm s kysaným zelím máte nejraději? Maso pečené na zelí, segedínský guláš, závin plněný kysaným zelím a slaninou nebo zelňačku? Těšíme se na komentáře s vašimi tipy. Vyzkoušet si můžete kysané zelí ze sudu - máme pro vás k němu připravený video-recept, který vás provede přípravou krok za krokem. Přejeme vám hodně trpělivosti při čekání na zasloužený výsledek.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Nejlepší pečenou kachnu připravíme podle osvědčených receptů. Podáváme ji se zelím a s houskovým nebo bramborovým knedlíkem
Jak snadno a poměrně rychle nakrájet hlávku zelí. Po zhlédnutí názorného videa si s pevnými hlávkami snadno poradíte
Deset odpovědí na nejčastější otázky na téma kysané zelí. Jak ho naložit a ochutit, jak dlouho zelí kvasí a jak ho používat
Komentáře