Desatero rad na téma masopust: Je svátkem veselí, tance, masek a dobrého jídla
Masopust je třítýdenní svátek, který končí několika dny bujného veselí, zabijačkami, hromadami jídla a pití, průvody s originálními maskami a taneční zábavou - jde o přípravu na dlouhý půst před Velikonocemi.
Masopust, karneval, fašanky, šibřinky, voračky - tajemná slova znamenají "pryč od masa" a označují několik dnů veselí, jídla, pití, průvodů a masek, které končí těsně před tradičním půstem na Popeleční středu 46 dní před Velikonocemi.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Co je masopust a kdy se slaví
Masopust je svátek, který má svůj předkřesťanský původ v oslavách konce zimy. Představuje období hodování, bezstarostnosti a veselí mezi dvěma postními obdobími. Byla to doba, kdy se konaly svatby, zábavy, zabijačky a slavnosti, které předcházely půstu a kdy bylo potřeba se pořádně najíst a nabrat energii.
2
Jak dlouho trvá masopust
Masopustní období začíná hned po Třech králích a trvá asi tři týdny - jeho datum se odvíjí od kalendáře, ale nejde o církevní svátek. Tři dny před Popeleční středou nabírá masopust na intenzitě a oslavy jsou bláznivé, štědré, plné zábavy, maškarních průvodů, tučného masa a sladkého pečiva.
3
Jak a kde se slaví masopust
Masopusty a karnevaly se slaví po celém světě. Na vesnicích mají tradiční podobu s místními zvyky, ve městech však oslavy upadají a na tradice se postupně zapomíná. Některé země slaví masopust úplně jinak než v našich vesnicích - můžeme v nich vidět velkolepé karnevaly s nádhernými maskami v obrovských průvodech.
4
Co je pro masopust typické
Poslední dny masopustu obchází chasa vesnici - chlapci i děvčata jsou oblečeni v tradičních masopustních maskách. Průvod masek cestou vybírá do košíků dobroty (kořalku, zabijačkové výrobky, slaninu, vejce, koblihy nebo boží milosti), které pak při večerní zábavě v hospodě konzumují.
5
Co se jí během masopustu
Před dlouhým půstem mají lidé možnost dosyta konzumovat to, co jim bude zanedlouho odpíráno. Základem masopustu jsou zabijačky a spousta pečeného, smaženého a dušeného tučného masa s knedlíky a se zelím, sladké kynuté pečivo - koblihy, vdolky, smažené boží milosti, koláče, buchty a záviny.
6
Co se pije během masopustu
Velké oslavy se nesou ve znamení popíjení alkoholu. Pije se pivo a červené víno k masu, bílé víno ke sladkostem. Likéry jsou pro ženy a spousta druhů kořalky pro muže. Díky tučným pokrmům a celodennímu pojídání různých chuťovek nemá alkohol na organismus tak devastující účinky jako v jiné dny.
7
Jak probíhá masopustní zabíjačka
Masopustní zabíjačka se ve většině chalup chystala na Tučný čtvrtek před koncem masopustu. Zúčastnila se jí celá rodina a každý přiložil ruku k dílu - i malé děti. Výsledkem zabíjaček byly zásoby sádla a škvarků, masa, slaniny, klobás, jitrnic a tlačenek před chudou postní dobou.
8
Proč se o masopustu pečou koblihy
Koblihy a vdolky se staly tradičním masopustním pečivem. Po zabíjačce bylo tolik sádla, že se na něm mohly smažit i sladkosti, jejichž energetická nálož nikoho netrápila. Koblihy sloužily nejen k mlsání, ale i jako výslužka pro řezníka, dárek pro maškary nebo pro chudé, kteří si nemohli bohaté jídlo dovolit.
9
Jaké jsou tradiční masopustní masky
Masky pro masopust byly nákladné, ale sloužily chase po několik generací. Hlavními postavami byla zvířata, jako například kůň a medvěd, postavy čarodějnice, čerta a báby s nůší, turka, cikánky, policajta, kominíka, nevěsty a ženicha či šaška. Výjimkou nejsou ani pohádkové postavy - vodník, víla, smrtka a mnoha jiných.
10
Jaké jsou masopustní tradice
V některých krajích se pořádaly "mužovské zábavy", kam směli jen ženatí muži a vdané ženy. Ty měly za úkol skákat do výšky - jak vysoko skočily, tak vysoké bylo v daném roce obilí. Masopust byl tradičně zakončen "pochováním basy" - tím začalo čtyřicetidenní období půstu.
Masopustní zabíjačkový guláš si můžeme připravit i bez porážky prasátka - stačí nakoupit potřebné suroviny. Podle našeho videa ho zvládne uvařit každý:
Masopust
Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.
S tématem Masopust souvisí:
Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Komentáře