Med je výborné sladidlo a lze ho využít v mnohých moučnících i jiných pokrmech
Med je cennou přírodní surovinou, kterou nás zásobují včely. Člověk objevil mnohé účinky medu a jeho chuť už před několika tisíci lety. Med obsahuje téměř nepřeberné množství látek prospěšných lidskému tělu, ať už jsou to enzymy, vitaminy, proteiny, aminokyseliny, minerály a cukry.
Rozlišujeme dva typy medu. Ten květový vzniká na kvetoucích bylinách a stromech, obsahuje tudíž významné množství pylu, je světlejší a brzy krystalizuje. Medovicový med (lesní) sbírají včely na hmyzu žijícím na stromech, je tmavý a zůstává dlouho tekutý. Takový med neobsahuje téměř žádný pyl.
Jak uchováme med?
Med nejlépe uchováme v tmavých místnostech se stálou teplotou, ideálně okolo 10 °C. Měl by být v dokonale uzavřené skleněné nebo plastové nádobě, protože snadno přijímá pachy z okolí.
Pokud potřebujete rozpustit krystalický med, vložte ho s nádobkou do teplé vodní lázně a pomalu zahřívejte na méně než 45 °C, a to jen krátkodobě. Dlouhodobým zahříváním a na vyšší teploty se nenávratně zničí prospěšné enzymy. Rovněž jeho rozpouštění v horkém nápoji není vhodné. Med kupujte jen od prověřeného domácího dodavatele, protože (zahraniční) velkoobchod nabízí medy z Číny zahřáté na vysoké teploty a tudíž znehodnocené.
Využití medu v kuchyni
Přímo se med používá ke slazení nápojů, kaší, lívanců, na chléb s máslem, do ovocných salátů apod.
Cukroví
Velmi oblíbené a časté je použití medu do pečení cukroví, hlavně perníčků. Různými druhy perníku je naše země proslulá. Ale i jiné druhy cukroví s medem jsou vítané.
Mezi medové dorty patří hlavně medovníky. Med se používá jako hlavní ochucovadlo těsta. Krém bývá máslový, často doplněný kondenzovaným mlékem, někdy dokonce zkaramelizovaným. Po rozležení těsto změkne a zvláční a chuť je velice lahodná.
Moučníky s medem
Kromě klasického perníku na plech najdete v naší databázi recepty na bábovky, sušenky, rolády atd., v nichž hraje med důležitou roli – kromě sladkosti dodá i skvělou chuť. A samozřejmě lité perníky na plech.
Ty ještě můžeme doplnit krémem nebo polevou, jsou častým moučníkem na neděli.
Na kombinaci masa a medu si zakládá asijská kuchyně. Tam je med nedílnou součástí mnohých masitých specialit. Kdo má rád exotické chutě, přijde si na své, protože se zde snoubí chuť slaná, sladká, pálivá i kyselá ve vzájemné symbióze. Také k závěrečnému glazování masa při pečení používáme med, dodá lesk a konečné ochucení.
Na závěr nabízíme zeleninová jídla, kde se také med postará o ochucení. Zelenina obsahuje některé cukry a med tuto chuť skvěle podtrhne.
Vyzkoušejte naše recepty nebo se jimi nechte inspirovat k vlastním kulinářským kreacím.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Historie perníčků: Původně se pekly v Egyptě a používaly pro zmírnění zažívacích potíží
Staročeské perníčky: Potřebují med ve správné konzistenci, voňavé koření a dostatek času na odležení, aby byly vláčné
Dokonalý medovník voní po medu a je krásně vláčný. Zkuste jej podle našeho receptu!
Komentáře