Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Noky jsou tradiční italský pokrm, ale pocházejí už ze starého Říma. Na začátku to byly drobné kousky z bramborového těsta, které se podávaly k masu, přelité různými omáčkami. Dnes jsou noky, gnocchi, halušky nebo špecle rozšířeny po celém světě.

Kdo by neznal noky - polovina lidí je nenávidí a polovina lidí je miluje. Je to výrobek z těsta, připraveného z mouky, vajec, mléka a soli. Součástí noků někdy bývají i brambory (halušky) a zelenina, například špenát (gnocchi). Noky tvoří tři základní skupiny - přílohové noky, zavářky a hlavní jídla.

Jak se připravují přílohové noky

Potřebujeme 1 vejce na 250 g polohrubé mouky, 100 ml mléka a sůl podle potřeby. 

Těstíčko na noky zpracujeme vařečkou, dokud nemá polotuhou konzistenci. Do vařící osolené vody vhazujeme noky, které seškrabáváme z prkénka nebo je protíráme sítem na noky. Větší noky můžeme tvarovat dvěma lžicemi a pak je vkládáme opatrně do vařící vody. Necháme povařit, dokud všechny nevyplavou, scedíme je a podáváme k dušeným masům typu perkelt a paprikáš.

Zavaření noků do polévek

Na zavářku nemusíme použít mléko ani vodu, pokud nepotřebujeme zředit příliš  tuhé těsto. Místo mouky můžeme použít dětskou krupičku. Vymícháme směs potřebné hustoty, kterou nastrouháme na struhadle a zavaříme do polévky. Měkké těsto protřeme sítem na halušky nebo přes hrubé struhadlo, položené přes kraj hrnce s polévkou. Řídkým těstem můžeme naplnit igelitový sáček, kterému ustřihneme špičku a vytlačujeme ven váleček těsta, který nožíkem utneme v délce, kterou potřebujeme.

Noky, podávané jako hlavní jídlo

Nejznámější z nich jsou bramborové halušky, tradiční slovenské jídlo, připravované s uzeným masem, slaninou, kysaným zelím nebo bryndzou. Podáváme je přímo z pánve nebo zapékané v troubě. Italské bramborové noky - gnocchi - přeléváme smetanovými omáčkami, přidáváme k nim kuřecí maso a mozzarelu a sypeme parmezánem. Německé špecle, podávané s masem nebo špenátem se na rozdíl od halušek nepřipravují z bramborového těsta. 

Noky na sladko místo moučníku

Výhodou noků je, že je můžeme připravit nejen na slano, ale i na sladko. Do těsta přidáváme tvaroh nebo riccotu. Noky z ušlehaných bílků jsou lehoučkým dezertem, vhodným pro letní dny. Noky sypeme mákem, perníkem, strouhaným tvarohem, čokoládou nebo podáváme přelité ovocnými omáčkami a rozpuštěným máslem. Noky na sladko se dají i zapékat - s ořechy, tvarohem nebo s jablky. Husté těsto můžeme zpracovat ručně do různých tvarů - šišky, kuličky, válečky - a zavařit do mírně osolené vody.

Jaké známe noky kromě klasických

Noky se dají připravit z jakékoli mouky - z pšeničné, špaldové, kukuřičné nebo celozrnné. Pro nadýchané noky je nejvhodnější krupička. Bramborové noky ze syrových brambor jsou vlastně chlupaté knedlíky a podáváme je k pečeným masům a gulášům. Lehké noky z bílkové pěny se hodí k letním polévkám. Dýně nebo špenát těsto na noky ochutí a obarví - hodí se k masu a smetanovým omáčkám. Z hustého kompaktního těsta můžeme lžicí vykrájet noky nebo ho ručně zpracovat do kuliček, válečků nebo placiček. A konečně játrové noky do polévek jsou nejznámější zavářkou do masových vývarů.
Malé noky se všechny připravují podobným způsobem, ať jsou do polévek nebo k hlavnímu jídlu. Velké noky se tvarují lžicemi nebo ručně. Podívejte se na jejich přípravu v našem video-receptu a možná dostanete chuť si je také vyzkoušet:
 

Komentáře

Další tipy a triky