Jak uchovat a zpracovat ořechy. Vyzkoušejte rady a tipy na jejich využití
V našich klimatických podmínkách můžeme sklízet lískové oříšky a vlašské ořechy. V poslední době se v teplejších oblastech rozšiřuje i pěstování mandloní.
Dobře známá líska obecná
Líska obecná je náš původní druh. Známé keře plodí oříšky v lupenitém obalu. Sbíráme je v přírodě i na zahradě na konci srpna a v září.
Oříšky jsou značně energeticky vydatné, obsahují totiž až 60 % tuků, dále bílkoviny a sacharidy. Pro své složení jsou vhodné v rekonvalescenci a díky fosforu a dalším minerálním látkám i pro duševně pracující, děti a studenty. Léčivé jsou i listy díky obsahu tříslovin, glykosidů a flavonoidů.
Lískové oříšky po sklizni zbavíme punčošky a přesušíme. Skladujeme je ve vzdušných obalech v suchém a chladném sklepě nebo komoře (v teple žluknou).
V kuchyni využíváme oříšky do moučníků a zákusků, zmrzlin, cukrovinek, nápojů apod. Jsou výborné např. i v nádivkách do drůbežího masa.
Ořešák je prospěšný nejenom svými plody
Ořešák vlašský se hodí pouze do větších zahrad. Působí odpudivě na hmyz, protože má rád vlhko a dusík.
Ořechová jádra mají velmi málo sodíku, takže jsou vhodná pro nemocné s ledvinovými chorobami, dnou, nemocemi krevního oběhu. Jsou také velmi vhodné pro duševně pracující a studenty. Mají však vysokou energetickou hodnotu.
Ořechy můžeme sklízet ve dvojí zralosti. V květnu-červnu, kdy je ještě možno celý plod propíchnout jehlou. Z takových plodů vyrábíme kompoty a likér ořechovka, můžeme je i proslazovat.
Od září sklízíme ořechy v plné zralosti, kdy zelené oplodí pukne a ořechy vypadávají. Ořechy ve skořápkách je nutno dobře usušit, nejlépe v proudícím teplém vzduchu. Pak je skladujeme v suchých a chladných místnostech v síťkách. Můžeme je i vyloupat, rovněž skladovat v suchu a chladnu v obalech, které zabrání přístupu hmyzu a hlodavců nebo je zmrazit nebo sterilovat.
Listy a oplodí se používají v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Ořechy používáme v kuchyni při přípravě moučníků, cukroví nebo jako doplněk různých masitých i bezmasých jídel.
Komentáře