Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Perníčky patří mezi nejstarší cukroví vůbec. V minulosti se o Vánocích věšely na stromek jako voňavé jedlé ozdoby. Tradičně patří ke štěpánské koledě, k mikulášské nadílce i velikonoční pomlázce pro děti.

Perníčky pečeme jako vánoční cukroví či sladkosti ke kávě. Používáme je jako jedlé dekorace, jmenovky i blahopřání. Ozdobené perníčky jsou milým dárkem ke všem možným příležitostem. Můžeme se jimi těšit dlouhou dobu, než je sníme.

Jaké těsto na perníčky

Různé druhy perníčků si vyžadují různé druhy těsta:

  • Perníčky hned měkké jsou ihned po upečení a ozdobení připraveny k jídlu. Dají se péct nejen několik týdnů před událostí, ale i na poslední chvíli.
  • Perníčky pro skládání se hodí na přípravu svícnů, chaloupek a adventních kalendářů. Takové tvary se nám nesmí v ruce lámat, proto musí být těsto tužší.
  • Perníčky jako dekorace využijeme při výrobě perníkových dóz a krabiček, při vytváření památečních perníků nebo trvanlivých perníkových ozdob.

Jak péct z perníkového těsta

Perníčky nás provází po celý rok. Od vánočního a velikonočního cukroví přes dárky pro spolužáky až po jmenovky na svatbu. Podle toho se také odvíjí způsob, jak těsto zpracovat. Na cukroví a ozdoby se hodí malé tvary perníčků, ale pro babičku či maminku vyrobíme velké srdce. Používáme vhodná vykrajovátka, ale také papírové šablony a ostrý nůž. Adventní svícny, perníkové chaloupky, dutá vejce a ozdobné krabičky jsou určeny spíše pro manuálně zručné lidi. Po upečení je nutné potřít tvary rozšlehaným vejcem, aby byl povrch lesklý, pevný a hladký. Při tvoření ozdob na stromeček nesmíme zapomenout na vytvoření dírek do perníčků.

Jaké jsou způsoby zdobení perníčků

Dovoleno je vše, co udělá z perníčků dekorativní a chutnou cukrovinku:

Většina perníčků se neobejde bez bílkové polevy. Tu si připravíme z bílků a pudrového cukru - moučkový cukr musíme totiž dlouho šlehat, než se rozpustí. Pokud nevíme, jak přesně polevu připravit, můžeme se řídit videoreceptem:

Sladké drobečky

Bílá poleva lépe vynikne na perníčku, když ho po upečení potřeme rozšlehaným vajíčkem, do kterého kápneme jedlou barvu. Například sněhové vločky na tmavě modrém povrchu vypadají nádherně a vyvolávají v nás svátečně zimní náladu. Ušetříme si tak práci s vyléváním perníčku polevou.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky