Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak jednoduše a rychle upéct perníkový závin či roládu. Podle těchto receptů to zvládne hravě každý
Zdroj: Top recepty

Vůně perníkového koření, perníčků, ořechů a sušeného ovoce dovede příjemně navodit vánoční atmosféru. Navíc perníčky patří mezi druhy, které připravujeme včas před Vánocemi, protože potřebují delší dobu na odležení. Nemusíme tedy čekat a můžeme se pustit do příjemného pečení. Jeden ze způsobů zpracování perníkového těsta je pečení perníkových závinů a rolád. Toto pečení je snadné a rychlé, proto určitě potěší ty, které nebaví vykrajovat drobné kousky pomocí formiček, a přitom si rádi pochutnají na perníkových dobrotách.

Jak jednoduše a rychle upéct perníkový závin

Můžeme si upéct ovocný perníkový závin podle jednoduchého receptu. Připravíme těsto z 28 dkg hladké mouky, 21 dkg cukru, 7 dkg medu, na špičku nože jedlé sody a dvou celých vajec. Vypracované těsto necháme půl hodiny odpočinout, pak ho rozdělíme na dva díly a rozválíme, jako když připravujeme pláty na závin. Ty potřeme hustou marmeládou nebo povidlím, posypeme krájenými ořechy, sušeným ovocem (nakrájeným na malé kousky) a hlavně rozinkami nebo kandovaným ovocem. Stočíme je jako závin a položíme na plech vyložený pečícím papírem. Před pečením pláty potřeme rozšlehaným vajíčkem. Plech vložíme do trouby a záviny upečeme do zlatova. Po naskočení v rozpálené troubě je ještě pomalu dopékáme.

Jde to i jinak

Pokud dáváme přednost méně sladkému pečivu, stačí na přípravu těsta použít pouze třetinu cukru z množství, které je uvedeno v receptu. Přidáme-li trochu oleje, závin bude vláčný a chutný hned po upečení. Jinak ho raději necháme několik dnů uležet.

Perníkový závin na talíři

Ještě před krájením závin můžeme "vylepšit" čokoládovou polevou a posypat kokosem. Závin stačí krájet až před konzumací, proto ho můžeme nechat odpočívat i delší dobu, během níž získá příjemnou vláčnost a chutě se spojí a rozloží. Nakrájené plátky perníkového závinu přidáváme na tác k jiným druhům vánočního cukroví nebo je rovnáme samostatně na talíř.

Další oblíbené recepty na perníkové záviny

Při pečení se můžeme nechat inspirovat recepty našich uživatelů. Kromě základních složek těsta (mouka, vejce, cukr a med) některé z receptů doplňuje mléko, kakao, máslo nebo rum. Náplně vylepšíme strouhaným perníkem nebo švestkami, které předem namočíme do rumu, datlemi, sušenými hruškami a jiným ovocem. Jediné pravidlo je - dávat dovnitř jen to, co máme opravdu rádi. Potom nám bude chutnat i výsledek. Když si vybereme některý z receptů, vyplatí se pročíst si diskuzi pod ním. Pomůže nám to vyvarovat se některých chyb a využít různé vychytávky a doporučení ostatních.

Oukotě nebo habešan

Recepty na perníkové záviny najdeme i pod méně obvyklými názvy - staročeský závin "oukotě" a habešan. Habešan je pro uživatele našich stránek k dispozici nejen v klasické, ale i v bezlepkové verzi. Bezlepková verze do náplně kromě povidlí přidává lískové oříšky, skořici a rum.

Neobvyklé záviny s vůní perníku

Kromě výše uvedených perníkových závinů můžeme vyzkoušet a ochutnat méně obvyklá zpracování závinů s perníkovou vůní. Nabízí se nám recept na kynutý perníkový závin se sušeným ovocem, perníčková roláda s použitím strouhaných perníčků (buď domácích nebo kupovaných) a perníková roláda s karamelovým krémem. 

Perníkové pečení

Díky receptům na perníkové záviny si můžeme zpříjemnit předvánoční období a naplnit svůj domov lákavou vůní perníkového pečení.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky