Perníkový adventní kalendář zpříjemní netrpělivým dětem čekání na Ježíška
Adventní - vánoční - kalendář je zvláštní druh kalendáře, který odpočítává zbývající dny od adventu do Vánoc. V poslední době se takové kalendáře zaměřují hlavně na děti, pro které je čekání na Ježíška nekonečné.
Čokoládové kalendáře se už dětem okoukaly a mnoho z nich dává přednost kalendářům z perníku a oblíbených sladkostí. Babičky a maminky, které umí péct perníčky, se začínají připravovat na předvánoční čas a výroba kalendáře k tomu neodmyslitelně patří.
Mohlo by vás zajímat
Jak připravit kalendář z perníku
Zpracujeme perníkové těsto a necháme ho odležet do druhého dne v chladu:
- Připravíme si sladkosti, které budeme na kalendář lepit. Některé z nich budou drobné, polevou ozdobené perníčky, které si vykrájíme z plátu těsta. Nesmíme zapomenout vynásobit 24 dobrůtek počtem dětí nebo vnoučat, kterým kalendář připravujeme. U 3 dětí je to neuvěřitelných 72 kusů.
- Na pečicím papíru rozválíme silnější plát těsta a ostrým nožem vykrojíme libovolný tvar - chaloupku, kapra, stromeček, vánoční kouli. Papír podebereme prkénkem, těsto tak přeneseme na plech a do trouby - pečeme ho při 175 °C do požadované barvy. Po upečení potřeme perníky vajíčkem.
Jak ozdobit perníkový kalendář
Perníkovou desku i malé perníčky necháme do druhého dne na plechu odležet:
- Připravíme si hustou bílkovou polevu, kterou naplníme do sáčku s ustřiženou špičkou. Na velký perník nakreslíme okraje, rozdělíme ho na 24 dílků a ozdobíme krajkou z polevy. Kaprovi namalujeme 24 šupin, které očíslujeme, pokud se číslice ještě někam vejdou. Všechny malé perníčky ozdobíme bílou nebo barevnou polevou.
- Na každé políčko perníkové destičky kápneme polevu a přilepíme nějakou sladkost. Kromě ozdobených perníčků to mohou být bonbóny, malé čokoládky, žvýkačky, marshmallow, čokoládové mince, pralinky či minibalení sladkostí pro děti. Po přilepení necháme kalendář do dalšího dne důkladně zaschnout.
Perníkový kalendář je skvělý dárek
Pokud chceme kalendář darovat dítěti jako dárek, přesuneme perník opatrně na silnou čtvrtku nebo na dortovou podložku, zabalíme ho do celofánu a konec převážeme stužkou. Zbylé perníčky můžeme přidat k vánočnímu cukroví nebo udělat malý jedlý dáreček pro přítelkyni.
Jak ozdobit perníčky? Ukázku práce šikovné cukrářky můžete zhlédnout v našem videu - je to nádherná inspirace na další zdobení perníčků a vánočního cukroví:
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Komentáře