Jak připravit pickles? Kvašená zelenina je křupavá, chutná a velmi zdravá
Název pickles, je označení pro zeleninu, která je většinou nakrájená na menší kousky či proužky, uložená ve sklenicích a díky bakteriím mléčného kvašení je zkvašená. Nejedná se tedy o žádnou nakládanou či sterilizovanou zeleninu, ale o křupavou pochoutku, která vám v lednici díky procesu kvašení vydrží i přes celou zimu.
Pokud máte potíže s trávením, určitě byste tento článek neměli přehlédnout. Kvašená zelenina je přímo zázrak, který vám pomůže vybudovat zdravou střevní mikroflóru potřebnou nejen pro správné zažívání, ale také pro budování imunity. Před příchodem období chřipek je tedy příprava pickles ten nejlepší krok, který můžete udělat. Zajistíte si tak přirozený přísun vitamínů, enzymů a probiotik. Navíc je příprava kvašené zeleniny velmi jednoduchá a lze vytvořit skoro z jakékoliv zeleniny, kterou najdete doma nebo na zahrádce.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Základní recept zvládne i začátečník
Kvašenou zeleninu už připravovaly naše babičky. Nejedná se o žádnou novinku, ale spíše o pradávný recept, který se pro své zázračné účinky na naše tělo začal znovu připravovat. Jednou z výhod je, že lze připravit skoro z jakékoliv zeleniny, kterou najdete v lednici nebo si dokážete vypěstovat na zahradě. Příprava vás tedy skoro nic nestojí a přitom benefity této delikatesy jsou k nezaplacení. Na základní recept budete potřebovat: 500 g bílého zelí, 400 g další zeleniny (např. mrkev, cibule, červená řepa, květák, cuketa) a 15-20g soli.
- TIP: S kvašenou zeleninou můžete i experimentovat, například přidáním jablka, zázvoru, kari, nastrouhaného křenu nebo chilli. Určitě se toho nebojte.
Příprava kvašené zeleniny ve 4 krocích
Výroba této vitamínové bomby je velmi snadná. Bude vám stačit, když dodržíte čtyři základní kroky a zelenina vám vydrží křupavá a lahodná po celou zimu.
- Nejprve je nutné si připravit zeleninu. Důkladně ji omyjte, oloupejte (pokud je potřeba) a poté nakrájejte či nastrouhejte na menší kousky. Vždy vybírejte zeleninu čerstvou a neponičenou.
- Připravenou zeleninu řádně promíchejte se solí. Na 1 kg zeleniny budete potřebovat zhruba 15-20 g soli. Na promíchání si dejte opravdu záležet a zároveň zeleninu pořádně promačkejte, abyste z ní dostali šťávu.
- Zeleninu promíchanou se solí namačkejte do čisté nádoby. Při napěchování do sklenic zeleninu pořádně zmáčkněte. Je nutné z ní dostat co nejvíce šťávy. Sklenice naplňte do 3/4, poté navrch zeleniny dejte list zelí. Jako nejvhodnější nádoba se používá skleněná zavařovací sklenice nebo kameninová nádoba.
- Zelenina by měla být zcela ponořena, aby se zamezilo přísunu vzduchu, je tedy vhodné zeleninu zatížit. Použít můžete malou mističku naplněnou vodou nebo těžítko určené na výrobu pickles, které je běžně dostupné v obchodech. Poté již necháte zeleninu kvasit 5-7 dní na kuchyňské lince. Je dobré nádobu s kvašenou zeleninou vložit do větší misky. Může se stát, že šťáva začne ze sklenice přetékat.
Korejské kimchi je obdoba české kvašené zeleniny
Kimchi je oproti české kvašené zelenině, u které je základním kořením pouze sůl (a jen fajnšmekři se pouští do dalšího objevování chutí a variací), více kořeněné, někdy může být i pikantní. Základ v zelenině a zdravotní výhody, které pomáhají nejenom našemu zažívání, jsou však totožné. Pokud byste si korejský recept chtěli vyzkoušet, nechte se inspirovat video-receptem.
Připravujete i vy domácí pickles? A jakou variantu zeleniny máte nejraději? Budeme rádi, když se o své tipy na přípravu s námi podělíte v komentáři pod článkem.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak na fermentování potravin? Prodlužme životnost oblíbené zelenině a připravme si tak dávku probiotik ve skleničce
Milujete kvašenou zeleninu? Ochutnejte domácí pickles, které můžete jíst už za několik dnů
Čím zatížit okurky při kvašení? Musí zůstat ponořené v láku, aby se nekazily
Komentáře