Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pirohy pochází z východní a střední Evropy, u nás se pak někdy nazývají taštičkami. Mají půlkruhový nebo trojúhelníkový tvar a jsou vařené z nekynutého nudlového nebo bramborového těsta. Připravit je lze s různými náplněmi, od masa až po ovoce.

Na Slovensku se pirohům říká pěry, na Ukrajině varenyky, v Rusku pelmeni a v Polsku pierogi a u nás tedy nejčastěji taštičky. Pirohy jsou vždy vařené a bylo by chybou je zaměnit s pirožky známými například z Bulharska nebo Ruska, které jsou naopak pečené či smažené.

Pirohy z nudlového těsta

Připravíme jednoduché nudlové těsto. Po rozválení z něj vykrájíme kolečka (hrnkem nebo širší sklenkou) nebo čtverečky o hraně asi 6–8 cm. Doprostřed vykrojeného kousku těsta dáme lžičku připravené náplně, přehneme a důkladně přimáčkneme okraje. Vaříme v osolené vodě, dokud nevyplavou na hladinu. Ponořené pirohy je nutné odlepit ode dna a občas zamíchat. Hned po uvaření promastíme, aby se neslepily.

Pirohy z bramborového těsta

Na těsto předem uvaříme brambory varného typu C, následně je oloupeme a prolisujeme nebo nastrouháme. Přidáme sůl, vejce, mouku nebo směs mouky a krupičky, poté rychle vypracujeme těsto, které nelepí. Rozválíme a dále už pokračujeme stejně jako u nudlových pirohů.

Čím plníme pirohy

Oblíbené jsou hlavně slané - masové nebo zelné náplně, ale ani ovocné, povidlové nebo tvarohové náplně nejsou výjimkou.  Maso (většinou mleté) vždy předem tepelně upravíme (výborné je maso uzené), stejně tak zelí nebo jinou zeleninu.

Jak pirohy podáváme

Uvařené pirohy vždy promastíme, aby se neslepily. Slané sypeme smaženou cibulkou a (nebo) bylinkami. Ty se sladkou náplní zdobíme podobně jako jiná sladká jídla - opraženou strouhankou, strouhaným tvarohem, ořechy nebo jogurtem.

Začátečníkům s přípravou pirohů zcela jistě pomůže videorecept na taštičky z tvarohového těsta s povidlovou náplní:

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky