Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Punčové řezy jsou vzpomínkou na cukrárny našich babiček. Moučník se od té doby ani trochu nezměnil a každý ho pozná na první pohled - zákusek se žlutými, červenými i hnědými pruhy a kostkami voní rumem i punčem.

Punčové řezy chutnají hlavně dospělým. Děti je příliš nevyhledávají - ačkoliv jsou krásně barevné, odrazuje je vůně a chuť rumu s punčem. Zákusky se dají připravit i bez alkoholu, což je výhodou pro lidi, kteří se mu z nějakého důvodu vyhýbají.

Jak připravit cukrový rozvar

Základem je krupicový cukr, uvařený ve vodě s kyselinou citrónovou. Cukrový sirup dochutíme podle konkrétního receptu rumem, punčem, ovocnou šťávou nebo koupeným aroma, kterým můžeme nahradit alkohol. 

Punčové řezy z obarveného rozvaru

Upečený světlý piškot získá barvu až namočením do cukrového sirupu:

  • Upečeme světlý piškotový korpus na plechu s pečicím papírem. Z plátu odkrájíme okraje a rozřízneme ho na tři stejné pruhy. Dva pruhy potřeme marmeládou, třetí pruh namočíme do jedlou barvou obarveného cukrového rozvaru.
  • Ti odvážnější mohou rozvar obarvit třemi barvami ve třech miskách (červená, oranžová, hnědá) a máčet v něm proužky, nařezané z jednoho pruhu korpusu. Proužky položíme těsně vedle sebe mezi světlé pruhy piškotu.
  • Pokud se bojíme práce s namočenými pláty piškotu, můžeme jeden ze tří plátů rozdrobit do barevného rozvaru a vzniklou hmotu nanést mezi dva marmeládou potřené světlé pruhy.

Punčové řezy z barevných plátů těsta

Tuto možnost zvolíme, pokud připravujeme větší množství zákusků:

  • Upečeme dva piškotové pláty - jeden světlý a druhý růžový (použijeme jedlou potravinářskou barvu). Po vychladnutí oba pláty po délce rozpůlíme. Spodní světlý plát potřeme marmeládou, na něj položíme růžový plát nasáklý rozvarem, a na něj druhý růžový plát, který sirupem bohatě prolijeme. Zbylý světlý plát potřeme marmeládou a položíme ho na růžový korpus marmeládou dolů.
  • Pokud chceme větší množství zákusků, upečeme dva plechy světlého piškotu a jeden růžový, který umístíme mezi světlé korpusy, potřené marmeládou. Těsto můžeme rozdělit do několika mističek a každé obarvit potravinářskou barvou (žlutou, oranžovou, červenou a hnědou). Lžičkou pak klademe na plech malé hromádky těsta, které po rozkrájení řezů vytvoří mozaiku.

Jak dokončit punčové řezy

Musíme dodržet pár jednoduchých pravidel:

  • Plát s rozvarem musí z dolní i horní strany ohraničovat piškot, potřený marmeládou - ta zabrání nasáknutí celého moučníku sirupem.
  • Okraje seskládaných řezů seřízneme ostrým nožem do rovných ploch. Na řezy položíme podnos, plech nebo prkénko a zatížíme je kastrůlkem s vodou.
  • Moučník necháme zatížený přes noc - hmota získá na kompaktnosti, nebude se rozpadat a rozvar stejnoměrně pronikne do piškotu.

Poleva na punčové řezy

Nejoblíbenější jsou polevy fondánová, citrónová a rumová.

  • Na povrch moučníku nalijeme cukrovou polevu (použijeme bílou nebo ji obarvíme narůžovo). Nožem ji rozetřeme, popřípadě polijeme i boky.
  • Trochu polevy můžeme obarvit jedlou barvou, nanést na ještě mokrý povrch proužky nebo tečky a párátkem je roztáhnout do vzoru.
  • Milovníci punčových řezů uvítají šrafování moučníku rozpuštěnou čokoládou nebo jinobarevnou polevou.

Chcete si připravit punčové řezy podle některé z uvedených možností? Podívejte se na naše video a sami uvidíte, jestli to zvládnete:

Sladké drobečky

Stejným způsobem jako řezy můžeme připravit i jiné dezerty - punčový dort, srnčí hřbet, roládu, cupcaky nebo vánoční cukroví. Do některých moučníků použijeme namočený plát, do jiných punčovinu z rozdrobeného piškotu a barevného cukrového rozvaru.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky