Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nejlepší recepty na zeleninové polévky: Kořenová zelenina v nich nesmí chybět, především mrkev, celer a petržel
Zdroj: Top recepty

Kořenová zelenina je důležitou součástí mnoha oblíbených polévek, včetně bramboračky. Nejčastěji používáme kořen mrkve, petržele a pastiňáku, dále bulvy celeru a červené řepy, občas dokonce hlízy topinambur. Pokud máme přebytek ředkviček, i ty můžeme zužitkovat.

Kořenová zelenina se snadno skladuje v mrazničce. Připravíme si ji dopředu během zahrádkářské sezony tak, aby byla ve tvarech, které nám při vaření nejlépe vyhovují. V polévce může být nakrájená, nastrouhaná, případně ji můžeme po uvaření rozmixovat. Vaříme ji buď rovnou ve vodě, nebo ji nejprve krátce osmahneme na tuku, a pak teprve zalijeme horkou vodou.

Mrkev

Mrkev je naše nejoblíbenější kořenová zelenina. Je ceněná pro svůj pozitivní vliv na zrak, vyznačuje se vysokým obsahem provitaminu A, který je rozpustný v tucích. A i když syrová mrkev chutná skvěle, po uvaření se využití provitaminu A několikanásobně zvyšuje. 

Červená řepa

Nejchutnější jsou mladé řepy. Pěstují se různé odrůdy, které se liší tvarem a zbarvením. Červená řepa se dá snadno mrazit, pokrmům dá pěknou barvu. Používáme ji na polévky typu "boršč". Řepa je ceněná pro svůj pozitivní vliv na krvetvorbu, zlepšuje trávení a zvyšuje imunitu proti infekcím.

Kořenová petržel

Kořenová petržel má výraznou příjemnou chuť, do polévek ji přidáváme v menším množství, většinou v kombinaci s dalšími druhy zeleniny. Oblíbená je i petrželová nať, která se vyznačuje vysokým obsahem vitaminu C. Petržel působí močopudně a podporuje správnou krvetvorbu.

Pastiňák

Pastiňák se na zahradách pěstuje snadněji než kořenová petržel a dovede narůst do výrazně větších rozměrů. Jeho chuť je mírně nasládlá, do polévek ho obvykle přidáváme pouze v malém množství, aby příliš neovlivnil chuť. Výhodou je, že rostlina je mrazuvzdorná, proto vydrží přes zimu na záhonech.

Celer

Celer používáme obvykle jako součást zeleninových polévkových směsí. Kromě chutné bulvy lze zpracovat též aromatické listy celeru, oblíbený je i řapíkatý celer. Celer příznivě působí na trávení, prokrvuje pohlavní orgány a má pozitivní vliv na nervový systém.

Ředkvičky

Ředkvičky obvykle konzumujeme pouze syrové, ale pokud se nám jich na zahradě více urodí, můžeme je připravit "na mozeček" podobně jako květák, nebo z nich uvařit polévku. Svou chutí pak připomínají houby, výrazná štiplavost se ztratí. 

Jemná mrkvová polévka

Na závěr jsme připravili video s receptem na jemnou mrkvovou polévku, kterou při podávání doplníme smetanou. Polévka je dochucená mletým pepřem a muškátovým oříškem, zahustíme ji světlou jíškou.

Zeleninová vegeta na dochucení

Kořenová zelenina je důležitou součástí kořenící směsi vegeta, kterou si můžeme připravit i v domácích podmínkách.

 

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli