Nejlepší recepty na zeleninové polévky: Vybírat můžeme z oblíbených druhů zeleniny
Zelenina má v našem jídelníčku nepostradatelné místo, což si jistě dobře uvědomujeme, ale ne vždy je pro nás jednoduché ji do jednotlivých jídel zařadit. Vysokou hodnotu má zelenina čerstvá, ale důležitá je i konzumace tepelně upravené zeleniny.
Polévky jsou jeden ze způsobů, jak zvýšit konzumaci zeleniny. Oceníme je především v zimním období. Příjemně nás zasytí a zahřejí, navíc vyjdou poměrně levně. Můžeme do nich využít zeleninu, kterou jsme si během sezony uložili do mrazničky. Nabídka zeleniny v obchodech je také poměrně široká. Do našeho přehledu jsme vybrali ty nejoblíbenější druhy.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Cibulová zelenina
Česnek je výborný k dochucování polévek. Můžeme použít čerstvý nebo sušený. Pórek používáme na doplnění zeleninových polévkových směsí. Cibule je nedílnou součástí gulášových polévek.
Kořenová zelenina
Tato zelenina je důležitou součástí mnoha oblíbených polévek, včetně bramboračky. Zeleninu můžeme upravit různými způsoby - nakrájet, nastrouhat, případně po uvaření rozmixovat. Snadno se uchovává v mrazničce - připravíme si ji tak, aby byla ve tvarech, kterém nám při vaření nejlépe vyhovují. Některé druhy jsou po usušení a rozmixování součástí vegety.
Košťálová zelenina
Do košťálové zeleniny patří kapusta (i růžičková, toskánská nebo kadeřávek), zelí (opět různé odrůdy), květák, brokolice a kedlubny. Chuť této zeleniny je výrazná, jednotlivé druhy jsou velmi výživné - plné důležitých vitaminů a minerálních látek. Zřejmě nejhodnotnějším druhem z této skupiny, co se týče obsahu živin, je růžičková kapusta.
Listová zelenina
Tato zelenina se konzumuje především v syrovém stavu, ale v našem receptáři máme řadu oblíbených polévek, ve kterých je tato zelenina bohatě zastoupena. Krásnou barvou se vyznačuje polévka špenátová. Můžeme ochutnat i polévku z listů rukoly - recept se nám může hodit, když nebudeme stíhat velkou úrodu konzumovat zasyrova.
Plodová zelenina
Polévky z plodové zeleniny jsou plné barev. Oceníme jejich chuť, oblíbenou i mezi dětmi. Polévky můžeme připravovat z dýní (např. z hokkaida), cuket, rajčat, paprik (především z kapií). Kapie se hodí do polévek gulášových, přidají jim pěknou barvu v kombinaci s další zeleninou.
Luskoviny
Luštěniny jsou výživné a hodnotné, a polévky z nich jsou výborné. Ale uvařit polévku můžeme i z mladého, ještě nezralého, hrášku. Na hráškových polévkách si určitě pochutnáme, pouze dá více práce vylupování hrášku, zejména pokud ho pěstujeme na větší ploše. Důležité je odhadnout správnou sklizňovou zralost hrášku i fazolových lusků, aby sice byly už pěkné a velké, ale zatím nezačaly schnout.
Zeleninové polévky
Zeleninové polévky zahrnují širokou řadu nejrůznějších variant, chutí a barev. Každá z nich si zaslouží alespoň občas přijít na řadu v naší kuchyni. Na závěr jsme připravili video s popisem přípravy zeleninové polévky s kapáním.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Česnek v naší kuchyni: Jak ho správně skladovat a zpracovat, abychom tento malý zázrak co nejlépe uchovali a využili v kuchyni
Růžičková kapusta získá správnou chuť a jemnost teprve po přemrznutí. Sklízíme ji čerstvou od podzimu až do jara
Jak připravit nejlepší kápání do polévky? Vyzkoušejte šest jednoduchých rad a polévka bude jedinečná
Komentáře